A3 Haber

Yeni Posta’nın yayıncısı Bozdurgut: Soylu’nun karşısında gazeteciler kötü bir sınav verdi

Yeni Posta’nın yayıncısı Bozdurgut: Soylu’nun karşısında gazeteciler kötü bir sınav verdi

Yeni Posta’nın yayıncısı Bozdurgut: Soylu’nun karşısında gazeteciler kötü bir sınav verdi
Mayıs 29
12:28 2021

Merkezi Almanya’nın Ulm kentinde bulunan ve “özgürlükçü-aydınlanmacı-bağımsız” mottosuyla Türkçe yayımlanan Yeni Posta’nın kurucusu ve yayıncısı gazeteci Mustafa Bozdurgut, geçen haftaya damga vuran Süleyman Soylu’nun Habertürk’te katıldığı canlı yayını değerlendirdi. Işın Toymaz’ın sorularını yanıtlayan Bozdurgut, programla ilgili sert eleştirilerde bulunarak “Gazetecilik yapmazsanız Sedat Peker Türkiye’de çıkar gazetecilik yapar” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidar-mafya ilişkilerini gözler önüne seren ifşaatı Almanya’da da yankı yaratmaya devam ediyor.

Açık toplum için hem Türkiye’de hem de Almanya’da mücadelenin şart olduğunu kaydeden Gazeteci Bozdurgut “Uğur Mumcu cinayetinin de NSU cinayetlerinin de aydınlatılmasını istiyorum” diye konuştu.

“Avrupa’da da Türkler Peker videolarına kilitlendi”

Yeni Posta gazetesinin YouTube kanalında yayınlanan Avrupa Gündemi’nin konuğu Mustafa Bozdurgut, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’daki Türklerin de Sedat Peker’in siyaset-mafya bağlantılarını ifşa ettiği videolara kilitlendiğini bildirdi.

Alman medyasının Türk gangster/mafya babası olarak adlandırdığı Sedat Peker’in ağır suçlamalarının 26 Eylül’de genel seçimlere giden Almanya’daki Türk seçmen ve tüm Avrupalı Türkler üzerindeki etkisini çözümleyen Mustafa Bozdurgut, Türkiye’de erken seçime gidilmesi durumunda oy hakkı bulunan yurtdışındaki Türk seçmene de işaret etti.

6 milyon civarında Türkiye kökenli insanın yaşadığı Avrupa sokaklarının eğer önlem alınmazsa karışabileceğinden endişe duyduğunu belirten Mustafa Bozdurgut’un aktardıklarından satır başları şöyle:

“Soylu’nun karşısında gazeteciler kötü sınav verdi”

  • Ne kadar Avrupa’yı odağımıza alan habercilik yapsak da, bu çizgiyi takip etmek Sedat Peker olayında da olduğu gibi her zaman mümkün olamıyor. Sadece Türkiye değil Avrupalı Türkler de Sedat Peker videolarını takip ediyor. Soruları var, endişeleri var. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile inandığımız gazeteciler ne yazık ki çok kötü sınav verdi. Zor durumdaki bir siyasetçinin karşılarına çıkıp bunları yapabileceğini hesaba katmalıydılar.
  • Ben o stüdyoda olsaydım programı terk ederdim. Toplum ikna olmadı. Türkiye’de can çekişen televizyonculuk bir de görmedim, duymadım üzerine kurgulanırsa tamamen ölür. Gazeteciliği Türkiye’de ne yazık ki Sedat Peker yapıyor.

“Almanya’da da çok farklı değil”

  • Öte yandan basın ve iktidar arasındaki ilişki Almanya’da da çok farklı değil. Irkçı NSU cinayetleri ile ilgili çok sayıda gazeteci ölüm tehdidi aldı. Alman medyası bu Neonazi cinayetleri gerektiği gibi sayfalarına taşıyamadı. Hatta Hessen’de NSU dosyaları 30 yıl kilit altına dahi alındı. Dediğim gibi toplumu aydınlatmazsanız gazeteciliği çıkar Sedat Peker yapar. Ve yine halkı aydınlatmadığın sürece toplum Sedat Peker’e inanmaya devam eder.
  • Yine de şimdilik izlemekle yetinen Alman basını ve Alman devleti elbette tüm bunları kayıt altına alıyor. Diğer taraftan Almanya’da 26 Eylül’de federal meclis seçimleri var. Oy kaygısı taşıyan bazı siyasetçiler bu konuya temkinli yaklaşacaktır.
  • Sedat Peker’in YouTube üzerinden ifşaatının ardından erken seçim de gelirse, oy kullanma hakkı olan yurtdışı Türkleri göz önüne alındığında Avrupa sokaklarında sıkıntı yaşanabilir.

“Türkler Türkiye siyasetinden uzak durmalı”

  • Siyasi partilerin Avrupa örgütlenmeleri seçimler çerçevesinde Türk seçmeni yönlendirecektir. Aynı zamanda medya ve STK’lar ise insanımızın yüzünü Avrupa’ya çevirmesi açısından telkinlerde yeterince etkili değil. Avrupa’daki Türkiye kökenlilerin Türkiye siyasetinden uzak durması gerekir buna karşılık yaşadıkları ülkelerde siyasette yer almaları çok önemli.
  • Açık toplum için hem Türkiye’de hem de Almanya’da mücadele edilmeli. Uğur Mumcu cinayetini kimlerin hangi amaçla işlediğini de öğrenmek istiyorum, NSU cinayetlerinde kimlerin parmağı olduğunun ortaya çıkarılmasını da talep ediyorum.

İşte Mustafa Bozdurgut’un suç örgütü lideri Sedat Peker ile ilgili açıklamaları:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER