A3 Haber

Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta’dan açıklama

Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta’dan açıklama
Haziran 08
16:13 2021

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta tarafından yapılan açıklamada “Atılan ve atılacak olan bu tür iftiralara karşı acentemiz, gerekli açıklamaları kamuoyu ile paylaşacak ve suç duyurularında bulunup yasal haklarını kullanacaktır” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kurucusu olduğu Engin Sigorta tarafından yapılan açıklamada, ‘bazı büyük holdinglerle ve Türk Hava Yolları (THY) ile iş yapıldığı’ iddiasına tepki gösterildi.

“Cevaplarımızı, Türkiye’deki 15 bin 800 sigorta acentesi içinde orta ölçekli bir acente olarak bu iddiaların hem gerçek dışı, hem de mesleki kurallar açısından tutarsız ve mesnetsiz olduğunu ifade eden bir açıklamayı kamuoyu ile paylaşmıştık” hatırlatması yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Bu açıklamaya rağmen, 1996 yılından bu yana Gaziosmanpaşa’da faaliyet gösteren acentemizin, birtakım gündemlerin içine ısrarla çekilmek istendiğini, temelsiz ve hiçbir sağlıklı veriye dayanmayan birtakım iftiraların tekrar gündeme getirildiğini, üzülerek görmekteyiz.
  • Bu itibarla, geçtiğimiz günlerde bir basın yayın kuruluşu tarafından şirket kârlılığımız hakkında ortaya atılan ve ana muhalefet partisi Grup Başkan Vekili tarafından da gelişigüzel dile getirilen ‘Süleyman Soylu AK Parti’ye girdiğinden beri 57 kat büyüdü’ şeklindeki temelsiz iddiaya da belgeler ve doğru hesaplamalarla cevap vermek zarureti doğmuştur. Sigorta acentelerinin, ana şirket adına düzenledikleri poliçelerden elde ettikleri komisyon gelirleri haricinde herhangi bir gelirleri yoktur.
  • Acentenin kârlılığı da komisyon gelirlerinden tüm giderlerin düşülmesiyle hesaplanır. Şirketimizin bahse konu dönemlerde elde ettiği komisyon gelirleri, giderleri düşülmemiş haliyle, TL cinsinden aşağıdaki tabloda verilmiş, ilgili yılların ortalama dolar kuru ve yine o yılın komisyon gelirinin dolar cinsinden tutarı, aynı tabloda paylaşılmıştır. (veriler, ana şirketlerin dijital sistemleri üzerinden otomatik olarak çekilmektedir).”

Engin Sigorta’nın paylaştığı tablo:

Şirketin açıklamasında söz konusu iddiaların, paylaşılan tablodan açıkça anlaşılacağı gibi gerçek dışı olduğu ifade edildi. “Hali hazırda ülkemizde dolar kuru 8.6 seviyesinde olup, 2020 geliri, bugünkü kur üzerinden hesaplanırsa 683 bin 651 dolar olduğu görülmektedir” denen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Atılan ve atılacak olan bu tür iftiralara karşı..”

  • “Ortaya atılan iddialara kaynaklık eden haberdeki değerlendirme ise esasen 1996 yılındaki şirket kuruluşu sırasında, ticaretle uğraşan herkesin bildiği mali bir zorunluluk olarak bildirilen şirket kuruluş sermayesi üzerinden yapılmış olup, yine o değerlendirmenin de gerçekçi bir yanı yoktur.
  • Öte yandan; aynı mahfillerce gündeme getirilen ‘esigortan.net’ adlı bir şirketin kurulması ile ilgili olarak da hali hazırda ticari herhangi bir faaliyet veya etkinlik söz konusu değildir. Atılan ve atılacak olan bu tür iftiralara karşı acentemiz, gerekli açıklamaları kamuoyu ile paylaşacak ve suç duyurularında bulunup yasal haklarını kullanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”