A3 Haber

Burhan Şeşen’den Orhan Gencebay’a açık mektup: Hiç mi yüzünüz kızarmadı?

Burhan Şeşen’den Orhan Gencebay’a açık mektup: Hiç mi yüzünüz kızarmadı?

Burhan Şeşen’den Orhan Gencebay’a açık mektup: Hiç mi yüzünüz kızarmadı?
Haziran 11
17:50 2021

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Başkanı ve sanatçı Burhan Şeşen, şarkıcı Orhan Gencebay’ın Sabah gazetesine verdiği demeçte kendisiyle ilgili sarf ettiği “Müzisyenler için mücadelemizde Burhan Şeşen’in hiçbir katkısı yok” eleştirilerine yanıt verdi.

Gencebay’ın kendisine yönelik yaptığı eleştiriye BirGün gazetesindeki köşesinden yanıt veren Şeşen yazısında, “Bunca aydır çabalayan müzik meslek birlikleri, müzik ile ilgili vakıf ve derneklerin, Kültür Bakanlığı’nın emeğini nasıl bir çırpıda görmezden geldiniz? Ankara’ya giderken telefonla konuşmadık mı?” diye sordu. Şeşen, “İktidarlar gelip geçici ama sanatçılar hep kalıcı. Bazı ülkelerde devlet başkanları sanatçılarını bir resepsiyonda görebilmek için can atarken, siz nasıl oldu da bu iktidarın yüzü oldunuz? Milyonlarca seveniniz vardı bir zamanlar. Belki hâlâ vardır, bilemiyorum. Onlara karşı çok büyük bir borcunuz var. İktidarın değil halkın sesi olmak…” ifadelerini kullandı.

“Müzik sektörü sizin kulisiniz değil”

Burhan Şeşen’in “Orhan Baba’ya açık mektup” başlıklı köşe yazısı şu ifadelere yer verdi:

  • “‘Toplu hak yönetimi’ toplu hareket edilerek alınır Orhan ağabey. Sizin tabirinizle ’50 yıllık şöhret hayatı’nız bunun önüne geçmemeli. Meslek birlikleri ve bu alanda çabalayan STK’ler sizin orkestra elemanlarınız, müzik sektörü de sizin kulisiniz değil. Bir defa bu konuda anlaşalım. Çok iyi, çok ünlü bir müzisyen olmak bir müzik meslek birliğini iyi yöneteceğimiz anlamına gelmez. Yöneticilik -özellikle sanat alanında ise- farklı özellikler gerektirir. Bu birliklerde söz sahibi olduğunuz zaman alkışı iktidar tarafından değil, üyelerinizden almanız gerekir. Ve de devletle masaya oturulduğunda kişisel ilişkiler değil temsil ettiğiniz kurumun prensipleri gelir.
  • Aylardır müzik meslek birlikleri ve müzikle ilgili sivil toplum kuruluşları müzisyenlerin ve sektörün nefes alabilmesi için çabalıyoruz. Bunların içinde kurumumu temsilen naçizane ben de varım. Ama iktidarın borazanı bir gazeteye verdiğiniz bir demeçte ‘Müzisyenler için mücadelemizde Şeşen’in hiçbir katkısı yok’ başlığı beni çok üzdü, sizi üzmedi mi? Hak takibi yapan bir meslek birliğinin bir zamanlar başkanı olarak sizin ağzınızdan çıkan ve de emeğe saygısızlık olan bu röportajı okuduğunuzda hiç mi yüzünüz kızarmadı? Benim Kültür Bakanlığı’nın yaptığı bu desteği sahiplendiğimi nerede gördünüz? ‘Devreye girdik ve arkadaşlarımız için bunu yaptırdık’ dediğimi öne süren bu kâğıt parçasına nasıl kandınız?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER