A3 Haber

Erdoğan’dan Biden’la gerçekleştireceği görüşmeye dair açıklama

Erdoğan’dan Biden’la gerçekleştireceği görüşmeye dair açıklama
Haziran 11
14:32 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştireceği görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri ele alacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

  • Cami tüm Müslümanlara hayırlı olsun. Allah kendilerinden razı olsun. Şimdiden bu hazırlıkları imkanı olan hep beraber yapmak durumundayız, yapıyoruz, yapacağız. Tüm Müslümanların verdiği desteklerle ülkemizin dört bir yanında camilerimizi inşa etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz.
  • Sözleri daha fazla uzatmaktan Şehriban annemize Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm imkanı olanları da böyle bir seferberliğin içinde olmaya davet ediyorum.
  • Tüm komşularımızdan, tüm Burhaniye sakinlerinden bir ricada bulunacağım bir kardeşiniz olarak, ben buradaki tüm konutların, yolların sıkıntılarından kurtulmak için kentsel dönüşüm noktasında belediyemize, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza yardımcı olun. Bir an önce buradaki değişimleri yapıp, buralarda yaşama imkanınızı süratle yapalım. Kirazlıtepe’de verilen aynı sözü sizlere burada ben veriyorum.
  • Eğer adımı atmazsa Üsküdar Belediyesi önüne gidin, oturma eylemi yapın, ben de sizin yanınızda yer alacağım.

Biden ile görüşmede hangi konular gündemde olacak?

  • Şimdi bildiğiniz gibi bu bir NATO zirvesi. Bu NATO zirvesinde öncelikli olarak NATO ülkeleri olarak neler yapacağız bunlar gündeme gelecek. Türkiye ilk 5’te yerini alan güçlü bir ülke. Türkiye-ABD ilişkilerini Sayın Biden ile ele alma fırsatımız olacak. Boris Johnson’la Macron’la Almanya Şansölyesiyle görüşmemiz var. Tabi bu sayı artar, eksilmez. Böyle bir zincir ikili bir şekilde orada görüşmeleri devam ettireceğiz. Orada sunumlarımız olacak. Yine orada basın açıklamamızı yapacak, en son görüşmemiz Biden ile olacak. Ardından da Azerbaycan’a geçeceğiz. Fuzuli’den İlham Aliyev kardeşimle Şuşa’da buluşarak, iki ülke olarak sözleşmeyi imzalayacağız. Kapsamlı bir sözleşme olacak. Milli maçı beraber izleyeceğiz.

Macron görüşmesi

  • Macron’la da görüşeceğiz. Fransa – Türkiye ilişkilerini olumlu olumsuz yanlarını görüşme imkânımız olacak.
  • Münbiç, PKK’nın işgali altında değil. PKK orada belli yerlerde eylemler yapıyor. Buna da asla fırsat vermeyiz.

Aşılama

  • Şu anda 32 milyonu yakaladık aşıda, bir taraftan da aşılarımız geliyor. Turizm noktasından da ilgili bakanlarımız bağlantıları görüşmeleri yapacaklar. Süratle bir turizm atağı başlayacak.