A3 Haber

Rize İkizdere’de disiplin, İzmir’de suspus: Bu mu adalet?

Rize İkizdere’de disiplin, İzmir’de suspus: Bu mu adalet?
Haziran 11
07:49 2021

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında kürsüyü Cengiz İnşaat’ın talanına karşı direnen Rize-İkizdereli Ayşe Albayrak’a bıraktı.
Mehmet Cengiz’e tepki gösteren Albayrak, “Bizim yaşamaya hakkımız yok mudur? Bu devlet sadece Cengiz Mehmet’in devleti midir?” diye konuştu.

Nereden çıktı bu tartışma ve ardandan yaşananlar?
Kısaca özetleyelim.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020’de Rize’nin İkizdere ilçesine bağlık İyidere sahilinde lojistik liman yapılması için ihaleye çıktı.
İhaleyi 1 milyar 719 milyon liraya Cengiz İnşaat ve Yapı&Yapı ortaklığı kazandı.

Proje deniz dolgusu ile liman yapımını öngörüyordu.
Bu yüzden de taş ocaklarına ve bağlantı yoluna ihtiyaç vardı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü de İşkencedere Vadisi’nde bulunan Cevizlik ve Gürdere köylerinde 17 adet parsel için acele kamulaştırma kararı çıkardı. Karar AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla 20 Mart 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak çalışmalara başlandı.

Peki Cevizlik ve Gürdere köyleri limanın yapılacağı İyidere’ye yaklaşık 40 kilometre mesafede olmasına rağmen neden seçildi?
İhaleyi kazanan Cengiz İnşaat topu iktidara attı.
Nereden anlıyoruz?
Köylülerin isyanı sonrası şirket tarafından yapılan açıklamadan.
Ne diyor şirket açıklamasında?

“Liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu malzemesinin deniz suyuna dayanıklı olması gerekiyor. Bu nedenle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden ilgili mevzuat kapsamında ham madde üretim izni alınmıştır. Sürecin en başından itibaren ham maddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları bakanlık tarafından araştırılmıştır.”

Bölgede yaşayan köylüler ise taş ocağının doğal yaşam alanlarının tahrip edeceğinden, tarım ve arıcılığın yok olacağından, geçim kaynaklarının zarar göreceğinden endişe duyuyorlar.
Bu yüzden de acele kamulaştırma kararının yayınlanmasından bir gün sonra 21 Nisan’da Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin vadiye girmesiyle direnişe başladı.
İkizdereliler iş makinelerinin önüne geçerek durdurmaya çalışınca jandarma engeliyle karşılaştı, yaşanan arbedede pek çok köylü biber gazından etkilendi.
Bölgeden gelen son haberlere göre ise Cengiz İnşaat’a ikinci taş ocağı açması için bu kez de Gürdere köyü mevkiinde açılacak.

Kendisi de Rizeli olan, muhalefetin “beşli çete” diye isimlendirdiği müteahhitlerden biri olan Cengiz İnşaat aslında Türkiye’nin her yerini talan ediyor.
AKP’nin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç’ın “Allah verdikçe veriyor” tanımlamasına uygun düşen davranışa en iyi örnek belki de.

Köylüler direnirken ilginç bir gelişme yaşandı.
Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı, Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, İkizdere Ziraat Odası temsilcisinin yanı sıra taş ocağına destek veren 158 muhtar adına İkizdere Muhtarlar Derneği ile Rize Muhtarlar Derneğinden 18 kişi, ocağın yapılacağı alana giderek taş ocağına “destek” açıklaması yaptı.
Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı ve TMMOB Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Yazıcı, “Bazı kesimler, hatta bölücü kesimler burada devletine, milletine bağlı insanları, sanki burada bir katliam varmış gibi buradaki insanları organize etmeye başladılar” dedi.

Gelişmeler bitmedi elbette.
Bu açıklamanın ardından TMMOB 45. Dönem 52. Yönetim Kurulu toplantısında alınan 789 Numaralı kararla Murat Yazıcı’nın disipline verildiğini açıkladı.
Açıklamada şöyle denildi:
“Murat Yazıcı’nın TMMOB İl/İlçe Koordinasyon Kurulları Yönetmeliği’nin 7. Maddesi uyarınca Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği görevinden alınmasına, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğini, Odaları ve bunların alt birimlerini kamuoyunda küçük düşürmek ve etkinliklerini engellemek suçlarını işlediği gerekçesiyle TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’na bildirimde bulunulmasına karar verilmiştir.”

Yaşanan durum geçmişte yaşadığımız benzeri bir olayı çağrıştırdı.
Anımsayanlarınız vardır elbette ama bilmeyenler “Belediyenin denize sıfır arsasını Cengiz İnşaat’a sattılar” haberimden ayrıntıları öğrenebilirler.
Bu satışın ardından çok konuşuldu.
CHP Genel Merkezi ne yaptı bilemiyorum.
Ancak bildiğimiz gelişmeler oldu elbette.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Karşıyaka Belediyesi’ne ait denize sıfır arazinin yandaş Cengiz İnşaat’a satışı hakkında yayınladığı raporda, gerçekleşen satışın kent ve kamu yararı ile bağdaştırılamayacağı vurguladı.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ise yaptığı açıklamada, “İmar uygulaması işlem adımları kanunu yükümlülükler getiren bütüncül uygulamalar olup bahse konu taşınmazlar üzerinde yapılan imar planı uygulaması ilgili yasalar kapsamında yapıldığı Harita ve Kadastro Mühendisler Odası İzmir Şubesi olarak kamuoyuna saygıyla sunulmaktadır” dedi.

Bu açıklamanın hemen ardından TMMOB Harita ve Kadastro Odası Genel Merkezi de bir açıklama yayınlayarak, “Şubemizce eksik değerlendirmelerle hazırlanan bu talihsiz görüş metni, TMMOB ve Odamızca benimsenen toplumcu mühendislik değerleri ve kamu yararı ilkesi ile örtüşmemektedir. Konuya dair Oda Yönetim Kurulumuzca inceleme başlatılmış olup söz konusu metnin Odamız nezdinde bir geçerliliği yoktur” denildi.

Soruşturma açıldı, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin kimi yöneticilerin açıklama metnine imza atmadığı, tartışmalar yaşandığı ve benzeri pek çok şey yazıldı çizildi.
Açıklamayı imzalayanların bir kısmı terfi etti, hatta Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin Karşıyaka Belediyesi’nin Cengiz İnşaat’a sattığı arsayı “destekleyen” yöneticileri arasında bulunan Tuğba Yıldırım Harita Mühendisi olarak görev yaptığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’ndan Karşıyaka Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne geçti.

Aradan bir yıla yakın süre geçti.
HKMO İzmir şubesi bir açıklama yaparak, geçen yılki tavrından döndü.
Odanın bu kez yaptığı açıklamada, “HKMO İzmir Şubesi söz konusu müteahhitle yan yana gelemeyecek bir saygınlıktadır ve iktidarın rant politikalarına karşı mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir” denildi.

Soru şu?
Rize İkizdere vatan toprağı da Karşıyaka’da Cengiz İnşaat’a, üstelik de CHP’li belediye eliyle peşkeş çekilen vatan toprağı değil midir?
Rize’de Cengiz İnşaat’ı “destekleyen” açıklama yapan Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı ve TMMOB Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Yazıcı görevden alınıp disiplin kuruluna verilirken, Karşıyaka’daki talanı “destekleyen” ardından da terfi alan oda yöneticileri hâlâ neden görevlerinin başındadır.
Eşitlik bu mudur?
Adalet bu mudur?
Yoksa TMMOB Genel Merkezi’nde Karşıyaka’daki peşkeşi “kapatalım, uzatmayalım” diyen birileri mi vardır?
Vatan toprağına sahip çıkacaksak önce bu sorunun yanıtı verilmelidir.