A3 Haber

Fed’in faiz kararı sonrası yükselen dolar, Merkez Bankası’nı bekliyor

Fed’in faiz kararı sonrası yükselen dolar, Merkez Bankası’nı bekliyor

Fed’in faiz kararı sonrası yükselen dolar, Merkez Bankası’nı bekliyor
Haziran 17
09:36 2021

Fed’in kararları sonrası güçlenen ABD Doları ve artan ABD tahvili faizlerinin etkisiyle dolar/TL’de, yeniden 8,60’ın üzeri görüldü. Yaklaşık bir haftadır yoğun geçen ajandada bugün ise TCMB’nin faiz kararı bulunuyor. TCMB öncesinde kurlar, dünkü yükseldikleri seviyelerde yatay hareket ediyor.

Türk Lirası varlıklar için, Avrupa Merkez Bankası faiz kararıyla başlayan ve oldukça yoğun geçen bir haftalık ajandanın son gündem maddesi olarak olarak bugün TCMB’nin faiz kararı izlenecek. TCMB’nin faizleri sabit tutmasına kesin gözüyle bakılırken piyasalar daha çok kullanılan ifadelerden ilk faiz indirimi zamanlamasını daha net tahmin etmeye çalışacaklar.

Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) iki gündür devam eden Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından faizleri sabit bıraktı ve varlık alım programını da değiştirmedi. Faiz kararının ardından Powell’ın merakla beklenen tapering sorularına, ekonomide ciddi bir ilerleme kaydedilene kadar varlık alımlarının süreceğini ifade etti.

Dünya’da yer alan habere göre, Powel, faiz artışına yönelik mesajlarında ise “Yakın vadede başlayacak olan tartışma tahvil alımlarının ölçeğidir. Faiz artırımı çok daha sonra gerçekleşecek. Tapering, düzenli, metodik ve şeffaf şekilde başlayacak” ifadeleriyle yanıt verdi.

Fed’in açıkladığı kararlar ve Powell’ın basın toplantısındaki mesajlarıyla birlikte dolar/TL, 8,63’ün üzerini gördü. Euro/TL ise 10,31’den 10,41’e kadar yükseldi.Gece boyunca bu seviyelerini koruyan dolar/TL, bu sabah saatlerinde de 8,61-8,62 aralığında değerlenirken euro/TL’de ise işlemler 10,35’in hemen üzerinden geçiyor.

Ash: ABD faizleri yükselmeye devam ederse TL en kırılgan para birimi

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, sosyal medya hesabından yaptığı ve grafikle desteklediği paylaşımında, ABD’de faizlerin daha da yukarıya gitmesi durumunda Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri arasında en kırılganı olduğunu ifade etti.

ABD Doları, 1,5 ayın zirvesinde

Karar sonrası ABD Doları, küresel piyasalarda değer kazanırken Dolar Endeksi, son 1,5 ayın zirvesi olan 91,213 seviyesini gördü.Dolar Endeksi, haziran ayının ilk haftasında 90 seviyesinin altına kadar çekilmişti. Dolar Endeksi’ndeki yükselişte Fed’in faiz artışına ilişkin 2024 yerine 2023 yılını işaret etmesi ve enflasyon beklentilerini yükseltmesinden kaynaklanıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER