A3 Haber

Avrasya Araştırma anketi: “Erdoğan her şekilde kaybediyor”

Avrasya Araştırma anketi: “Erdoğan her şekilde kaybediyor”

Avrasya Araştırma anketi: “Erdoğan her şekilde kaybediyor”
Temmuz 02
21:51 2021

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz, Haziran ayı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. AKP’nin oylarının yüzde 30’un altına düştüğünü belirten Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz, “Erdoğan her şekilde kaybediyor” tespitinde bulundu.

AKP’nin bir süredir düşüş eğiliminde olduğunu belirten Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz, partinin yüzde 30’un altına gerilediğini ve Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na karşı kaybedeceğini söyledi. ‘Bu pazar seçim olsa’ kararsızlar dağıtılmadan önce AKP’nin oy oranı yüzde 25,  kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP’nin oy oranı yüzde 29,4 olarak tespit edildi.

Özkiraz, İYİ Parti’nin oy oranına ilişkin yaptığı değerlendirmede “İYİ Parti Avrasya Araştırma’nın bir anketinde ilk kez yüzde 15 çıktı ama farkındaysanız son 4 ankette hep şunu söylüyorum: ‘İlk defa bir anketimizde 13,5 çıktı’, bir sonraki ankette ‘İlk defa bir anketimizde 14 bandını geçti’, bir sonraki anketimizde ‘İlk defa 14,5’ları gördük’ ve şimdi diyorum ki ilk defa 15’i gördük. Yani İYİ Parti’de yükseliş trendi hız kesmeden devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İşte dikkat çeken ayrıntılar…

“Bu pazar seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre kararsızlar dağıtılmadan önce AKP’nin oy oranı yüzde 25, CHP’nin oy oranı yüzde 22,9, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 12,8, HDP’nin oy oranı yüzde 9,4, MHP’nin oy oranı yüzde 6,0, DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 3,8, Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,7 olduğu görüldü.

“Bu pazar seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP’nin oy oranı yüzde 29,4, CHP’nin oy oranı yüzde 26,9, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 15, HDP’nin oy oranı yüzde 11,1, MHP’nin oy oranı yüzde 7,1, DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 4,5, Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 2 çıktı.

Erdoğan- Akşener 

“Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda şu kişiler aday olursa hangisine oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre: Erdoğan-Akşener yarışında Erdoğan yüzde 39,8 oy alırken Akşener yüzde 42,3 oy alıyor.

Erdoğan- Kılıçdaroğlu 

Erdoğan – Kılıçdaroğlu yarışında ise Erdoğan yüzde 39,1 oy alırken Kılıçdaroğlu yüzde 44,0 oy alıyor.

Erdoğan- İmamoğlu 

Erdoğan-İmamoğlu yarışında ise Erdoğan yüzde 37,8 alırken İmamoğlu yüzde 50,2 oy alıyor.

Erdoğan- Yavaş 

Erdoğan-Yavaş yarışında ise Erdoğan yüzde 37 oy alırken Yavaş yüzde 49,4 oy alıyor.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER