A3 Haber

Avusturya mahkemesinden Sezgin Baran Korkmaz kararı

Avusturya mahkemesinden Sezgin Baran Korkmaz kararı
Temmuz 05
12:33 2021

ABD’nin talebiyle Avusturya’da yakalanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, Wels Bölge Mahkemesi’nde gizli duruşmada hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, Korkmaz’ın tutukluluğuna devam kararı verdi. Korkmaz’ın avukatı Dülger, bir sonraki duruşmanın 5 Ağustos’ta görüleceğini belirterek, Korkmaz’ın Türkiye’ye ve ABD’ye iade ihtimalinin ‘yüzde 50 yüzde 50’ olduğunu kaydetti.

ABD’nin talebi üzerine firari Avusturya’da ‘kara para aklama’ suçlamasıyla 19 Haziran 2021’de tutuklanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, bugün Wels kentinde bulunan Bölge Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Basın mensuplarının alınmadığı gizli duruşmada, Korkmaz’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Türkiye’nin Korkmaz ile ilgili iade talebi ise bugünkü duruşmada gündem edilmedi. Korkmaz’ın iadesi ABD tarafından da isteniyor ve bu konu, bir üst mahkeme tarafından değerşendirilecek.

ABD’de Utah Başsavcı Vekili Andrea Martinez tarafından 133 milyon dolarlık kara parayı akladığı iddia edilen Korkmaz hakkında, toplamda 225 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Demirören Haber Ajansı, Korkmaz’ın bu duruşmada, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek öncelikle tahliye talep edeceği, bunun kabul edilmemesi halinde ise Türkiye’ye iade edilmeyi isteyeceğinin öğrenildiğini duyurmuştu.

Avukattan açıklama: Belgeler henüz gelmedi

Duruşma çıkışında, Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Korkmaz’ın mahkemede iki Avusturyalı avukat tarafından savunulduğunu ifade eden Dülger, “Müvekkilin ifadesine başvuruldu. Müvekkilin tutukluluğu 5 Ağustos’a kadar uzatıldı. Çünkü ABD ve Türkiye’den istenen belgeler henüz gelmedi. Bunların Avusturya hukukuyla olan uyumunun incelenmesi gerektiği söylendi” dedi. Av. Dülger, 5 Ağustos’taki duruşmanın yine Wels’te görüleceğini belirtti.

 “İade ihtimali yüzde yüzde 50”

“Tahliye talebinde bulundunuz mu?” sorusuna Av. Dülger, “Tabii, bulunduk. Ama mahkeme şu anda bunu uygun görmedi” şeklinde yanıt verdi. Dülger, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye ve ABD’ye iade ihtimalinin ‘yüzde 50 yüzde 50’ olduğunu kaydetti.

İadeyle ilgili kararın 5 Ağustos’ta verilmeyeceğini dile getiren Dülger, “Buradaki meslektaşlarımızın söylediğine göre, iade talepleri 8 aydan 1 yıla kadar uzayan süreçler” diye konuştu.

Dülger, mahkemenin ardından son kararın Avusturya Adalet Bakanı tarafından verileceğini söyleyerek “İşin bir de politik kısmı var, aynı Türkiye’de olduğu gibi” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de Utah Başsavcı Vekili Andrea Martinez tarafından 133 milyon dolarlık kara parayı akladığı iddia edilen Korkmaz hakkında, toplamda 225 yıla kadar hapis cezası isteniyor