A3 Haber

“Zorlu Konak” projesinin yüksekliği 84 metreye düşürüldü: 12 Temmuz’da İBB Meclisi’nde görüşülecek

“Zorlu Konak” projesinin yüksekliği 84 metreye düşürüldü: 12 Temmuz’da İBB Meclisi’nde görüşülecek
Temmuz 09
14:10 2021

İzmir’in kalbi Konak’a inşa edilmeye başlanan, kentin doğal dokusunu ve siluetini bozduğu için “kent suçu” olarak tanımlanan Zorlu Konak adlı gökdelen projesinin kat yüksekliği 132 metreden 84 metreye düşürüldü. İmar ve Bayındırlık, Hukuk, Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Afet komisyonlarından geçen karara göre Zorlu Konak’ın yüksekliği 84 metre olacak. Komisyon raporu 12 Temmuz’da İBB Meclisi’nde oylanacak.

Meslek odalarının, kent gözlemcilerinin, demokratik kitle örgütlerinin itirazlarına rağmen inşaatına başlanan Zorlu Konak adlı gökdelen projesiyle ilgili yeni bir gelişme kaydedildi. Daha önce Konak Belediyesi tarafından yüksekliği 159 metreden 132 metreye düşürülen proje, komisyonlarda kabul edilen rapora göre 84 metreye düşürüldü.

Kararın gerekçesinde, projenin “İzmir Körfezi, Cumhuriyet dönemi kent merkezi ile tarihi kent merkezi (Kemeraltı) ve Kadifekale (Pagos) tepesi görünüm alanındaki bölgenin siluetini olumsuz yönde etkileyeceği” belirtilerek, yüksekliğin 84 metreye düşürülmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde duyurulan 12 Temmuz 2021’de toplanacak İBB Meclisi toplantısı gündeminde yer alan bilgiye göre, projenin 84 metreye düşürülmesini öngören rapor İmar ve Bayındırlık, Hukuk, Kentsel Dönüşüm, Deprem ve Afet komisyonlarından geçti. Rapor 12 Temmuz’da İBB Meclisi toplantısında oylanacak.

İlgili Haberler