A3 Haber

AKP Sözcüsü Çelik, Taliban’ın tehdidine böyle yanıt verdi: İletişim kazası…

AKP Sözcüsü Çelik, Taliban’ın tehdidine böyle yanıt verdi: İletişim kazası…

AKP Sözcüsü Çelik, Taliban’ın tehdidine böyle yanıt verdi: İletişim kazası…
Temmuz 14
18:50 2021

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısın ardından açıklamalarda bulunurken Taliban’ın dün Türkiye’ye yönelik tehdidinin bir iletişim kazası olduğunu savundu.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısıyla ilgili AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulunuyor.

Çelik, Taliban’ın Türkiye’yi tehdidine ilişkin, “Kabil havalimanı korunmazsa büyük sıkıntı çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. (Taliban’ın açıklaması) İletişim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Çelik’in açıklamasından satır başları şöyle:

  • Geçmişte bir takım bürokratlar tarafından vatandaşlarımızın incitilmesi konusunda ne kadar karşı olduğumuz, Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edildi. Terörü meşrulaştırmaya çalışanlara karşı duruşumuzu bir kez daha ortaya koymuş olduk. Bugün MYK’da iç dış siyasetin yanı sıra çevre konularıydı.

“Marmara yüzeyinde temizlenecek müsilaj bulunamadı”

  • Bu gündem maddesi içinde her zaman için Marmara’daki müsilajdan birçok konuyu tartışıyoruz. Çevre siyaseti olarak bütün ilkelerimizin ele alındığı geniş bir sunum yaptı Çiğdem Hanım. Doğanın yok olmasına karşı nasıl bir mücadele vermemiz gerektiği hususunda bir yol haritası sunuldu. Genç arkadaşlarımız son derece bilinçli davranıyorlar. Çevre konularını beraber oluşturduğumuz şehir buluşmalarının sayısını artıracağız. Son günler için güzel haberler alıyoruz. Marmara yüzeyinde temizlenecek müsilaj bulunamadı. Tabi bu rehavet yaratmamalı. Marmara için teyakkuz devam ediyor.

15 Temmuz etkinlikleri 

  • 15 Temmuz anıtına çiçek bırakılacak. 5 bin kişilik bir vatandaş topluluğuna bu direnişteki şehitleri anmak için Cumhurbaşkanımız hitap gerçekleştirecek. 3 bin 876 program yurt içinde ve yurt dışında yapılmak üzere, İletişim Başkanlığımız tarafından koordine ediliyor. Gece ise Türkiye genelinde bütün camilerde sala yükselecek. Demokrasi direnişimizi bir daha hatırlayacağız.

Taliban’ın tehdidine yanıt

  • Afganistan’a yeni gitmiyoruz, zaten oradayız. Afganistan bağımsızlığını kazandığında ilk diplomatik misyonu Türkiye açmıştı. TBMM’yi tanıyan ikinci ülke Afganistan’dır.
  • NATO oradan çekiliyor. Kabil havalimanı korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. Taliban’ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir.
  • Biz Afgan halkının yararına da bir faaliyet yürüteceğiz. Şimdiye dek yürüttüğümüz faaliyetten farklı değil. Türkiye’nin terör, yasadışı göç ve uyuşturucuyla mücadelesi açısından değerlendirilmesi gereken bir konu bu.

Taliban ne demişti?

Taliban, ABD çekildikten sonra Türk askerinin ülkede kalması durumunda “işgalci” olarak nitelendirileceğini ve tüm “işgal güçlerine” karşı Taliban’ın “cihat politikasını” uygulamaya devam edeceğini belirtti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER