A3 Haber

CHP’li Sertel: TRT’nin yeni yönetimine basını fişleyen SETA’cılar getirildi

CHP’li Sertel: TRT’nin yeni yönetimine basını fişleyen SETA’cılar getirildi

CHP’li Sertel: TRT’nin yeni yönetimine basını fişleyen SETA’cılar getirildi
Temmuz 14
11:28 2021

CHP’li Atilla Sertel, TRT’de yapılan yönetim değişikliğini değerlendirirken,  “Basını fişleyen SETA’cılar getirildi. İçerisinde Hilal Kaplan’ın da olduğu bir yönetim kurulu oluşturuldu. TRT’de değişen bir anlayış olmayacak. Belki daha da ağırlaştırılacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Atila Sertel, TRT yapılan yönetim değişikliğini değerlendirdi.  TRT yönetiminde yapılan değişikliği eleştiren Atila Sertel, şunları söyledi:

 “TRT Genel Müdürü İbrahim Eren görevden alınarak yerine İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zahid Sobacı getirildi. Aslında basını fişleyen SETA’cılar getirildi. İçerisinde Hilal Kaplan’ın da olduğu bir yönetim kurulu oluşturuldu. TRT’de değişen bir anlayış olmayacak. Belki daha da ağırlaştırılacak. Çünkü her gelen tek adama yaran için daha saldırgan bir tutum sergiliyor. Yandaşlardan oluşan bir yönetim kurulunun TRT’yi başarıya ulaştırmayacağı gerçeği ortada. Ancak her ne olursa olsun TRT’nin şeffaf bir şekilde denetlenebilmesi için biz var gücümüzle uğraşacağız. İbrahim Eren de o kadar çok yarenlik yapmasına ve TRT’yi iktidara o kadar çok peşkeş çekmesine rağmen yine de yaranamadı ve görevden alındı. Özetle bu dönem TRT’de yeni bir dönem olarak algılanmasın eski dönemin devamı olarak algılanmalıdır. Ama TRT’nin her kör kuruşunun hesabını sormaya devam edeceğiz. Eski parayla yılda 4 katrilyonun üzerinde parayı har vuru harman savurmanıza göz yummayacağız.”

Sertel, TRT yönetiminden net cevap alamadıkları için kurumu denetleyemediklerini belirterek, “Halktan kesilen paralarla küpünü dolduran TRT, adeta sır küpü. Milyarlarca lira bütçesi olan TRT, halka hesap vermediği gibi TBMM adına denetim görevi gören KİT Komisyonu’na da cevap vermiyor. KİT Komisyonu olarak biz yetkimizi Anayasa 165’ten, 3346 sayılı kanundan, 233 sayılı KHK’dan ve en önemlisi de yüce Meclis’ten alıyoruz. Peki TRT yönetimi bizimle bilgi paylaşmama yetkisini kimden alıyor? Talimatı kimden aldıklarını biz biliyoruz ancak şunu da bilsinler ki; ileride en ufak bir yolsuzluk ortaya çıkarsa onlara talimat veren değil görevdeki isimler ve astronomik rakamların altına kurum adına imza atanlar yargılanacaktır” diye konuştu.

Bütçenin yüzde 50’si dış yapımlara

Dış yapımlara kurumun bütçesinin en az yarısının gittiğini ifade eden Sertel, 2019 yılında 3 milyar 426 milyon 314 bin TL’lik toplam gelirin 1 milyar 198 bin 632 TL’sinin dış yapımlara harcandığını söyledi. Sertel, şöyle devam etti:

 “Kurumun bütçesinin yarısı hatta daha fazlası dış yapımlara gidiyor ama TRT yönetimi ne kadar ödediğini açıklamaktan imtina ediyor. 2019 yılında dış yapımlara ödenen ücretler Sayıştay raporlarına yansımıştı. 2020 yılını da KİT komisyonunda sorduk fakat yanıt alamadık. Buna daha önce ‘ticari sır’ kılıfı bulmuşlardı, bankalar harici denetlenen kuruluşun ticari sırrı olamayacağını anlayınca da ‘fiyat avantajımızı kaybederiz’ demeye başladılar. Böyle bir bahane olabilir mi? Bu kadar bol paraların dağıtıldığı TRT ile herkes çalışmak için yarışırken, TRT yönetimi fiyat avantajını kaybedeceğini öne sürüyor. TRT gibi yağlı bir kapı bulan yandaşlar bu yağlı kapıyı kaybetmek ister mi? Ya da özel televizyonlar TRT’nin milyarlık bütçesi ile yarışabilir mi? Bunun adı fiyat avantajını kaybetmek değil olsa olsa halktan ve bizlerden bilgi kaçırmaktır.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER