A3 Haber

Savcıya göre Mansur Yavaş’a “çapsız” demek eleştiri, AKP’li Belediye Başkanı’na “çapsız” demek hakaret!

Savcıya göre Mansur Yavaş’a “çapsız” demek eleştiri, AKP’li Belediye Başkanı’na “çapsız” demek hakaret!
Temmuz 14
08:03 2021

Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için kullandığı “çapsız” ifadesini “eleştiri” kabul ederek kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Aynı savcı, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye sosyal medya hesabından “çapsız” diyen bir yurttaşın sözlerini ‘’hakaret’’ sayarak yargılanmasını istedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisine sosyal medya hesabından “çapsız” diyen Melih Gökçek hakkında hakaret gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ancak Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, “çapsız” ifadesini “eleştiri” kabul ederek kovuşturmaya gerek olmadığına kararı verdi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre kararın gerekçesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, “konumu gereği kendisine yöneltilen ağır eleştiriler karşısında diğer kişilere göre daha esnek bir yaklaşım tarzı göstermesi ve tahammül seviyesinin diğer kişilere göre daha yukarıda olması gerektiği; eleştirinin övgü olmaması nedeniyle sert, kaba, şok edici, saldırgan, kırıcı ve incitici ifadeler barındırmasının doğal olduğu” savunuldu.

Gerekçede ayrıca, “Çapsız şeklindeki ifadenin kaba, kırıcı ve incitici nitelikte olduğundan şüphe yoksa da ifadenin sövme, somut bir fiil veya olgu isnadı mahiyetinde olmadığı anlaşılmakta” ifadelerine yer verildi.

Kararda “çapsız” sözünün ifade sınırları içinde olduğu da belirtilerek, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesinin ve kişilerin eleştiri amacıyla yaptıkları düşünce açıklamalarına dava açılmasının önüne geçilmesinin tartışıldığı günümüz koşullarında, konuyla ilgili bir kovuşturma yapılmasına yer olmadığı” söylendi.

Vatandaş AKP’li Başkan’a “çapsız” deyince bakın ne oldu…

Yavaş hakkında bu kararı veren savcı, aynı konuda AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse için farklı bir karar verdi. Savcı, Köse’ye sosyal medya hesabından “Murat Köse isimli çapsız şovmen, koca Mamak’ı nasıl yönetecek. Mamak’ı artistlere yem etmeyiz. İyi ki Büyükşehir var” sözlerini kullanan yurttaşın yargılanması için dava açtı.

Savcı, yurttaşın bu paylaşımının “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” olduğunu söyleyerek, yargılama istedi.