A3 Haber

CHP, Kuran kursundaki çocuk ölümünün araştırılmasını istedi

CHP, Kuran kursundaki çocuk ölümünün araştırılmasını istedi

CHP, Kuran kursundaki çocuk ölümünün araştırılmasını istedi
Temmuz 18
23:01 2021

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Muş’ta bir çocuğun kuran kursunda ölmesiyle ilgili Meclis araştırması istedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve milletvekili arkadaşları, kuran kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Muş’ta 12 yaşındaki M.H.Y. adlı öğrencinin, kaldığı Kur’an kursunun tuvalet kapısının koluna kemerle asılı vaziyette bulunduğu, M.H.Y’nin kaldırıldığı Elazığ’daki özel bir hastanede yaşamını yitirdiği anımsatıldı.

M.H.Y’nin Diyarbakır’da yaşayan ailesine olayın intihar olarak ifade edildiği belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

Muş’ta yaşanan bu intihar iddiası ile ilgili savcılık soruşturması sürmektedir. Olayın gerçekte ne olduğunun mutlaka ortaya çıkartılması, sorumlular varsa açığa çıkartılması ve yargılanması hepimizin en büyük temennisidir ancak bu olayla ilgili dosyaya gizlilik kararı getirilmesi, buna ilişkin beklentilerimizi zayıflatmaktadır. Cemaat ve tarikat öğrenci yurtları ile Kur’an kurslarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar olayları ve bu çocukların intihar ettiğine ilişkin iddiaların incelenmesi ve bu olayların bir daha yaşanmaması adına alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını arz ederim.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER