A3 Haber

Kasiyer indirimli ürünleri sayarken “Orkid var” dediği için darp edilmişti: Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden açıklama

Kasiyer indirimli ürünleri sayarken “Orkid var” dediği için darp edilmişti: Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden açıklama

Kasiyer indirimli ürünleri sayarken “Orkid var” dediği için darp edilmişti: Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden açıklama
Temmuz 20
23:01 2021

Bir zincir markette çalışan kasiyer, kendisine indirimli ürünleri soran kadına “Orkid var” yanıtını vermiş, kasiyer bu yanıtı sonrasında kadının eşi tarafından darp edilmişti. Konuya ilişkin Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği bir açıklama yaptı.

Bir zincir markette çalışan kasiyer, kendisine “İndirimli ürün olarak ne var” diye soran kadına “Maske, duş jeli, orkid, çay bardağı seti” yanıtını vermiş, kasiyer bu yanıtı sonrasında kadının eşi tarafından darp edilmişti.

Konuya ilişkin Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği bir açıklama yaptı.

Derneğin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ”Regl tabusunu yaratan da, kadınların sağlığını koruma hakkına engel olan da aynı çılgınlığın, aynı kalpsiz, ruhsuz dünyanın, pazarın parçası değil mi? Öyleyse yıkalım gitsin” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

  • Bir market emekçisinin #orkid dediği için uğradığı saldırı, adet görmenin çekingenlik, utanç ve garipseme ile tecrübe edilmesini doğuran erkek egemen düzenin kucağımıza bıraktığı tabuyu bir kez daha anımsattı. Fakat yalnız bu mu?
  • Milyonlarca kadın, adet günlerinde sağlıklarını korumak için hijyenik bir ürüne ulaşma şansından yoksun. Ülkemizde ped, tampon gibi hijyenik kadın sağlığı ürünleri lüks tüketim’ kategorisinde değerlendiriliyor ve zaten yüksek fiyatlı olan bu ürünlerden yüzde 18 KDV alınıyor.
  • Hijyenik ürünlere erişemeyen pek çok kadın ve kız çocuğunun paçavralar, gazete parçaları, hatta yapraklar kullanarak regl dönemlerini atlatmak zorunda kalıyor, bu nedenle enfeksiyonlar ve ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar.
  • Regl tabusunu yaratan da, kadınların sağlığını koruma hakkına engel olan da aynı çılgınlığın, aynı kalpsiz, ruhsuz dünyanın, pazarın parçası değil mi? Öyleyse, yıkalım gitsin!

Ne olmuştu?

aykiri.com.tr’den Berat Temiz’in haberine göre bir zincir markette kasiyer olarak çalışan genç, kendisine “İndirimli ürün olarak ne var” diye soran kadına “Maske, duş jeli, orkid, çay bardağı seti” yanıtını vermişti. Genç kasiyer, yanıt sonrasında kadının kocası tarafından darp edilmişti.

Genç kasiyer, “Bir bayana orkid denmez” diyen şahsa, “İlk öncelikle bayan değil kadın” yanıtı vermişti. Kasiyerin cevabı sonrasında şahıs “Ha bayan ha kadın, ikisi de aynı, sen benim karıma orkid falan söyleyemezsin” diyerek kasiyere saldırmıştı.

Genç kasiyerin 19 yaşında olduğu ve özel üniversitede tam burslu olarak bilgisayar mühendisliği okuduğu öğrenildi. Genç kasiyerin yurt parasını karşılamak ve ailesine destek olmak için markette çalıştığı öğrenildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER