A3 Haber

Dört maaş aldığı ortaya çıkmıştı: Hamza Yerlikaya’nın avukatından “dört değil iki” açıklaması

Dört maaş aldığı ortaya çıkmıştı: Hamza Yerlikaya’nın avukatından “dört değil iki” açıklaması
Temmuz 22
18:10 2021

Dört farklı yerden maaş aldığı ortaya çıkan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya’nın avukatından açıklama yapıldı. Yerlikaya’nın avukatı, maaş haberlerine ilişkin suç duyurusunda bulunulduğunu ve maddi/manevi tazminat davaları açılacağını bildirdi. Sarıçiçek, Yerlikaya’nın iki farklı yerden maaş aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya’nın avukatı Esma Aybike Sarıçiçek, Yerlikaya’nın dört farklı yerden maaş aldığına ilişkin haberlere dair açıklama yaptı. Sarıçiçek, “Müvekkilime Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevinden dolayı ve üstün sportif başarıları nedeniyle Sporcu Şeref Aylığı olmak üzere maaş ödemesi yapılmaktadır” dedi.

Sarıçiçek, yaptığı yazılı açıklamada, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

“Müvekkilim Hamza Yerlikaya’nın dört farklı fotoğrafına yer verilmek suretiyle dört ayrı maaş aldığı haber konusu yapılmış, ancak söz konusu programda dahi açıklanan haberin kaynağının bulunmadığı belirtilmiştir” diyen Sarıçiçek, şöyle devam etti:

  • Müvekkilimin, ay yıldızlı milli bayrağımızı defalarca göndere çektirdiği, milli marşımız olan İstiklal Marşı’nı tüm dünyaya defalarca dinlettirdiği haklı sportif başarıları nedeniyle FILA tarafından kendisine verilen ‘Asrın Güreşçisi’ unvanı da son derece yakışıksız bir biçimde ‘Asrın Maaş Alanı’ şeklinde ifade edilmiştir.

“Tazminat davaları açılacak”

Sarıçiçek, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle belirtmek gerekir ki müvekkil, haberde aktarıldığı gibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı ve Sporcu Şeref Aylığı olmak üzere dört ayrı maaş almamaktadır. Müvekkilime Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevinden dolayı ve üstün sportif başarıları nedeniyle Sporcu Şeref Aylığı olmak üzere maaş ödemesi yapılmaktadır. Müvekkilimin aldığı bu maaşlar ve miktarları mevzuatça düzenlenmiş olup herhangi bir kimsenin hak kaybına uğramasına neden olunması söz konusu değildir.

Bir haberciden beklenen basit bir araştırma ile gerçek durum öğrenilebilecekken, fotoğraflarına da yer verilerek, müvekkile ‘Asrın Maaş Alanı’ yakıştırmasının yapılması ve haksız maaş alıp kul hakkı yediği yönündeki ifadelerin sistematik bir şekilde, farklı zaman dilimlerinde, basın-yayın araçları kullanılarak salt müvekkili itibarsızlaştırma gayesiyle haber konusu yapılması müvekkilimin sadece kişisel haklarının ihlali sonucunu doğurmamakta aynı zamanda suç da teşkil etmektedir.

Hal böyleyken; müvekkil hakkındaki gerçek durumdan haberdar olunması, yapılan yanlı ve yalan haberlere itibar edilmemesi, sorumlular hakkında hakaret ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından suç duyurusunda bulunulduğu ve maddi/manevi tazminat davaları açılacağı hususlarının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.