A3 Haber

Almanya’dan Türk muhaliflerin hedef alındığı infaz listesiyle ilgili ilk açıklama

Almanya’dan Türk muhaliflerin hedef alındığı infaz listesiyle ilgili ilk açıklama

Almanya’dan Türk muhaliflerin hedef alındığı infaz listesiyle ilgili ilk açıklama
Temmuz 27
10:21 2021

Almanya, Türk muhalif gazetecilerin isimlerinin yer aldığı infaz listeleriyle ilgili ilk kez bir açıklama yaptı.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre federal hükümet, Almanya’da Türk gazetecilerin isimlerinin yer aldığı infaz listeleriyle ilgili ilk kez açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann, Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer’in soru önergesine verdiği yanıtta, “Şu anda Türk hükümetine eleştirel yaklaştığı varsayılan kişilerin isimlerinin olduğu farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunmaktadır” dedi. Açıklamada federal hükümetin elinde somut bir liste bulunmadığı, konuyla ilgili incelemenin derinleştirildiği belirtildi.

Ülkede yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırıların ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Federal Hükümet dünya çapında basın ve ifade özgürlüğünü destekliyor ve gazetecilere yönelik her türlü şiddet olayını kınıyor” denilmişti.

55 kişilik infaz listesi

“Almanya’da yaşayan tüm insanların -ne tür bir saikle olursa olsun- şiddete maruz kalmaması güvence altına alınmalıdır” ifadelerine yer verilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın geçmişte de ‘birçok kez ve doğrudan Türkiye’deki gazetecilerin hakları’ konusunda destek verdiğine dikkat çekildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye’deki eksikler, Türk tarafı ile yürütülen ikili görüşmelerde, Avrupa Birliği bağlamında ve çok taraflı platformlarda mütemadiyen dile getirildi’ denildi.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), Almanya’da yaşayan Türk muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçirmeye çağırmıştı. Sendika Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türk muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetmiş ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas’tan, Türk Büyükelçi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasını talep etmişti.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER