A3 Haber

Konya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt ailenin evine silahlı saldırı: Yedi kişi yaşamını yitirdi

Konya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt ailenin evine silahlı saldırı: Yedi kişi yaşamını yitirdi
Temmuz 30
19:48 2021

Konya’da, bir eve düzenlenen silahlı saldırıda aynı aileden yedi kişi hayatını kaybetti. Saldırganlar evi ateşe vererek olay yerinden kaçtı. Öldürülenlerin daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesi olduğu öğrenildi.

 Konya’da yaşayan ve daha önce Kürt oldukları için saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişi öldürüldü. Dedeoğulları ailesi daha önce “Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” diyen 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğramıştı.

Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde yaşayan Dedeoğulları ailesinin evine silahlı saldırı düzenlendi. Eve giren silahlı kişiler evde bulunan 7 kişi öldürdü. Saldırganlar evi de ateşe verip kaçtı.

Çevredekilerin ihbarı ile olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Evde çıkan yangın söndürülürken ev içinde silahla vurularak öldürülmüş olarak bulunan Yaşar Dedeoğlu, Barış Dedeoğlu, Serpil Dedeoğlu, Serap Dedeoğlu, İpek Dedeoğlu, Metin Dedeoğlu ve Sibel Dedeoğlu’nun cesetleri bulundu.

Konya’nın Meram ilçesindeki Hasanköy mahallesinde 24 yıldır yaşayan Dedeoğulları ailesi, son 15 yıldır komşuları ve komşularının ırkçı saldırısına uğruyordu.

Kürt oldukları gerekçesiyle defalarca taciz edilen Dedeoğulları ailesine en son 12 Mayıs akşamı komşuları ve komşularının akrabalarının bulunduğu 60 kişilik grup tarafından taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırı düzenlemişti. Saldırının olduğu akşam evde bulunan 4’ü kadın 7 kişi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Saldırının ardından tutuklanan 10 kişi tahliye edilmişti.

Ailenin avukatı: Defalarca uyardık

Twitter hesabından açıklama yapan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, şunları söyledi:

“Konya Meram’da 12 temmuzda saldırıya uğrayan aile. Tutuklular tahliye edilmiş ve kendileri hakkında ‘koruma kararı’ verilmişti. İşte, onlar daha önce saldırdıkları aileyi katletmişler. İHD olarak olayın takibindeydik. Çok üzgünüz. Ailenin genç ferdi, ‘abla biz çok korkuyoruz’ demişti.”

Ailenin avukat olan Abdurrahman Karabulut, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Alçaklar müvekkillerimi katlettiler, defalarca uyardık. Üçü kadın 7 kişiyi katlettiler” dedi.

HDP’den açıklama

HDP, Konya’da yaşanan katliam sonrası bilgilendirme açıklaması yaptı.

HDP Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Partimiz, Konya’da yaşanan son derece vahim ve korkunç katliamı yakından takip etmekte ve olayın bütün boyutlarıyla anlaşılması için girişimlerini sürdürmektedir. Konya il yönetimimiz başta olmak üzere yerel parti yapımız konuyla ilgilenmektedir.

Merkez Yürütme Kurulumuz Eş Genel Başkanlarımızın çağrısıyla Genel Merkezimizde tekrar toplanıyor.

Valilik: Soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir

Konya Valiliği, katliama ilişkin yaptığı açıklamada, “Olay ile ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Konya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“30.07.2021 günü saat 19:00 sularında Meram ilçemizde meydana gelen elim olayda, maalesef aynı aileden 7 kişi silahla öldürülmüştür. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.

Olay ile ilgili soruşturma tüm imkanlar seferber edilerek çok yönlü olarak devam etmektedir. En yakın zamanda olayın failleri yakalanarak adalete teslim edilecektir.”

Soylu: Kürt-Türk meselesiyle ilgisi yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Konya Meram’da yedi kişinin katledildiği saldırının bir husumetten kaynaklandığını savunup “Bunun Kürt-Türk meselesiyle ilgili herhangi bir alakası yoktur” dedi.

Katilin arandığını belirten Soylu, “Yaklaşık 11 yıllık bir husumet. Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Soylu şöyle devam etti: “Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır.

Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir.

Tüm ekiplerimiz bu konuda seferber olmuş durumdadır. İnanıyorum çok kısa süreç içinde yakalanacak, adalete teslim edilecek cezasını alacaktır.”

HDP’li Mithat Sancar: İktidarın nefret dili bu katliamın başlıca sorumlusudur

Konya’nın Meram ilçesinde daha önce Kürt oldukları için ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişi öldürüldü. Saldırının ardından HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantı yaptı.

Toplantının ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların en korkunç örneklerinden birine bugün Konya Meram’da tanık olduk. İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dili kullanmaktadır. Bu dil, bu zihniyet ortak yaşamı zehirleyen bir zihniyetin ürünüdür. Ortada bir kaos planı olduğunu Deniz Poyraz yoldaşımız katledildiğini de söyledik” diye konuştu.

Sancar’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Kaos planı konusunda uyarılarda bulunduk” 

  • İktidarın kendi içinde veya devletin çeşitli güçleri arasında devam eden çekişmelerin Kürt halkı üzerinden bir kaos planına dönüştürülmek istendiği konusunda uyarılarda bulunduk. Başta muhalefet partileri olmak üzere bütün demokrasi güçlerine çağrıda bulunduk. Durumun ciddiyetini her zeminde anlatmaya çalıştık.

“Kürtlere yönelik katliam politikası izleniyor” 

  • Bu meselenin sadece HDP’ye saldırıdan ibaret olmadığını kampanyanın çok daha derinlere inen kökleri bulunduğunu da vurguluyoruz. Hedefe HDP’yi koyuyorlar ama HDP üzerinden Kürt halkına yönelik sistematik bir katliam politikası da izleniyor.

“İktidar saldırıların zeminini güçlendirdi”

  • Daha geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da ve Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşanmıştı. Bütün bunların Deniz Poyraz yoldaşımıza yönelik vahşi saldırının devamı olduğunu da sürekli belirttik. Ancak iktidar kendisinden bekleneni yaptı yani bu saldırıların önüne geçecek tedbirleri almak yerine saldırıların zemini güçlendirecek politikaları izlemeye devam etti. Buna şaşırmıyoruz elbette. Çünkü bu saldırıların esas sorumlusu iktidardır.

“Demokrasi güçleri ve muhalefetten etkili ortak tutum gelmedi” 

  • Bize yönelik görünen saldırılar Türkiye’de demokrasi güçlerinin tamamına yöneliktir. Ortada ciddi bir kaos planı vardır. Ortada ciddi bir tahrik ve çatışma politikası vardır. HDP barış içinde eşit yaşamı savunan bir parti olarak bütün bu saldırılara demokratik siyaset zemininde en etkili cevabı vermek için mücadelesini yürüttü, yürütüyor. Fakat ne yazık ki bu vahim politikalara karşı demokrasi güçlerinden ve muhalefet partilerinden etkili ortak tutumun gelmediğini de söylemek zorundayız. Artık zaman kalmadı. Kaos planlarını bu ülkede özgürlük umudunu, demokrasi isteğini, barış özlemini yok etmek isteyen güçler, hiç durmadan faaliyetlerine devam ederken muhalefet partileri ve diğer demokrasi güçleri aynı hızda ve etkinlikte hareket etmiyorlar.

“Sadece kınama mesajları yetmez” 

  • Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Ama tekrar söylüyoruz: Ortada çok ciddi bir kaos planı var ve bu kaos planının hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir. Bugün şimdi tekrar çağrıda bulunuyoruz, bütün muhalefet partilerine, demokrasi güçlerine: Sadece kınama yetmez, sadece başsağlığı mesajları yetmez. Yan yana durarak bu planları boşa çıkarmak için daha kararlı ortak tavıra ihtiyaç vardır. Gelin bu nefret politikalarına, katliamcı planlara hep birlikte karşı çıkalım.

“Kürt halkı yalnız değildir” 

  • Kürt halkına da buradan açıkça söylemek gerekiyor: Kürt halkı asla yalnız değildir. Kürt halkı asla bu saldırılar karşısında korkacak, sinecek bir halk değildir. Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP, Kürt halkının yaşam hakkını ve eşit şartlarda yaşama imkanlarını koruyacak kararlılığa, güce de sahiptir. İl ve ilçe örgütlerimiz yarın açık olacak, dayanışma ve kararlılık için buluşmalar gerçekleşecek. Yalnız değiliz, asla güçsüz değiliz.

“Muhalefet liderlerini Konya’ya bekliyoruz” 

  • Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya’da olacaktır. Bütün muhalefet partilerinin liderlerine ve demokrasi güçlerine de aynı tavrı sergilemeleri çağrısında bulunuyoruz. Onları da yarın Konya’ya bekliyoruz. Hep birlikte ortak, eşit yaşamı savunma kararlılığını göstermeye davet ediyoruz. Hep birlikte yeter dersek en kısa zamanda bu nefret ve katliam planlarını durdurabiliriz.

“Münferit olay değil bir planın vahşi uygulamalarıdır” 

  • Kim bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidarın politikalarına ortak olmuş demektir. Bunlar öyle kişisel husumet, kişisel çıkar ya da münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır.