A3 Haber

Montrö açıklamasına imza attıkları için haklarında soruşturma açılan emekli amiraller AYM’ye başvurdu

Montrö açıklamasına imza attıkları için haklarında soruşturma açılan emekli amiraller AYM’ye başvurdu
Ağustos 02
08:42 2021

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni hatırlatan ve “sarıklı amiral”e tepki gösteren bir açıklama yayımladıkları bahanesiyle haklarında soruşturma açılan ve adli kontrol kararı uygulanan 103 amiralden beşi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

Dilekçede, amirallerin ifade özgürlüğü kapsamında kalan açıklama nedeniyle soruşturmaya tabi tutuldukları ve polis nezaretinde ifadeye gittikleri belirtilerek, haklarında yurtdışı çıkış yasağı uygulandığı belirtildi.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre dilekçede, amirallerin “ifade özgürlüğü, lekelenmeme hakkı, seyahat özgürlüğü ve özgürlük hakkının” ihlal edildiği kaydedildi.

Emekli askerlerin avukatı Hüseyin Ersöz tarafından AYM’ye sunulan dilekçede, amirallerin Montrö ve “sarıklı amiral” açıklamasının, bazı kurum ve kişiler tarafından muhtıra benzeri bir girişim olarak yansıtılmaya çalışıldığı, karalama kampanyası başladığı vurgulandı.

Dilekçede, dava açılması durumunda temyiz incelemesine bakacak olan Yargıtay da dahil pek çok kurum tarafından yapılan açıklamalarla amirallerin hedef alındığı belirtildi.