A3 Haber

Bakanlardan yangın bölgesinde açıklama: Manavgat ve Gündoğmuş yangınları kontrol altına alındı

Bakanlardan yangın bölgesinde açıklama: Manavgat ve Gündoğmuş yangınları kontrol altına alındı

Bakanlardan yangın bölgesinde açıklama: Manavgat ve Gündoğmuş yangınları kontrol altına alındı
Ağustos 06
21:03 2021

Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerindeki orman yangınlarının kontrol altına alındığı açıklandı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Manavgat’ta orman yangınlarıyla ilgili son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

Antalya’daki yangınların İbradı ilçesi hariç söndürüldüğünü söyleyen Çavuşoğlu, “Antalya’da Toplam 5 ilçemizde 59 mahallemiz yaklaşık 10 gündür süren yangınlardan etkilendi” dedi.

“Kazakistan’dan 2 helikopter yola çıktı” diyen Çavuşoğlu, “İsrail’den bir şirketimiz iki uçak kiraladı. ABD’den gelecek 2 helikopterin pazartesi Türkiye’de olacağı bilgisini aldık” şeklinde konuştu.

Bakan Murat Kurum da yaptığı açıklamada, “Yangından doğrudan etkilenen 821 vatandaşımızın 808’i tedavileri yapılarak taburcu edildi” bilgisini verdi.

“Acil ihtiyacı olan vatandaşlarımız için 149 konteyner kurulumu tamamlandı. 400 konteyner Antalya’ya geldi. 140 çadır kurulumu da tamamlanmış durumda.” diyen Bakan Kurum, “7 ilimizde, toplamda bin kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarımızı yürütüyoruz. Muğla’daki çalışmalar da 2-3 güne tamamlanacaktır” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

 • Uçaklarımız ve helikopterlerimiz bu bölgeye yoğunlaştı. Orada da kontrol dışında bir durum yok çok şükür. Hava unsurlarımız 1600 sorti gerçekleştirdi. 5 ilçede 59 mahallemiz etkilendi.
 • Özellikle yangın süresince cansiperane çalışan orman teşkilatımıza, AFAD, Karayolları, Yapı İşleri, Meteoroloji, büyükşehir ve tüm belediyelerimiz, Türkiye’nin her yerinden kurumlarımız Diyanet, Kızılay, sivil toplum kuruluşlarımıza bu çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.
 • Can Azerbaycan’dan daha önce ekip ve ekipmanlar gelmişti. Dün bir uçak Dalaman’a indi. Dün 30 itfaiye aracı ve personel Gürcistan’dan ülkemize giriş yaptı. 200 ilave personel Dalaman’a intikal edecek.
 • Kazakistan’dan 2 helikopter yola çıktı. İsrail’den bir şirketimiz iki uçak kiraladı. ABD’den gelecek 2 helikopterin pazartesi Türkiye’de olacağı bilgisini aldık. Bu yangınların söndürülmesi için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Antalya’da yangınlar söndürüldü, İbradi hariç.
 • Komşumuz Yunanistan’da çok kötü bir yangın devam ediyor. Bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan bilgi aldım. Dünyanın her yerinde uzun süredir devam eden yangınlar var. Tüm ülkelere geçmiş olsun diliyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

 • Hamdolsun Antalya Manavgat ve Gündoğmuş’taki orman yangınlarımızın tamamı kontrol altına alındı. İnşallah kısa süre içerisinde Muğla’daki yangını söndüreceğiz. 10 gün boyunca gecesini gündüzüne katarak insan üstü gayretle mücadele eden ormancılarımıza, AFAD, Kızılay, Jandarma, Emniyet, İtfaiye, Karayolları, Yapı İşleri’ne, TOKİ’mize sivil toplum kuruluşlarımıza, gönüllü vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.
 • 28 Temmuz’da başlayan 59 mahallemiz doğrudan etkilendi. Vatandaşlarımız güvenli bölgelere tahliye edildi. 8 bini aşkın personel ve araçla çalışmalarımız devam etmektedir.
 • Yangından doğrudan etkilenen 821 vatandaşımızın 808’inin tedavisi tamamlandı. 49 vatandaşımızı yurt ve misafirhanelerimizde misafir ediyoruz. 146 adet konteynerin kurulumu tamamlandı. Amacımız 3-4 gün içinde bütün Antalya’da konteyner ihtiyacını giderecek adımları AFAD’ımız atacaktır. Bu çerçevede 140 çadır kurulumu tamamlanmış durumda. Günde ortalama 17 bin vatandaşımıza yemek dağıtımı yapılıyor. 95 bin kumanya dağıtıldı bugüne kadar.
 • Hayvanlarımız için 77 veteriner hekimlerimiz bilfiil yaralı hayvanlarımıza destek vermektedir. Tarım arazilerine dönük hasar tespitlerini yapıyoruz.
 • Bu çerçevede 90 adet küçükbaş hayvan, 20 hayvan çadırı ve yem yardımı yapılmış durumda. Bölgeye 52,5 milyon lira nakdi yardım gönderildi. Vatandaşlarımızın taşınma ve kira masrafları için nakdi ödememizi yapıyoruz.
 • Evi tamamen yanan vatandaşlarımıza 50 bin liraya kadar eşya, kira yardımı hesaplarına yatırılacaktır. Artık kalıcı süreçlerimizi işletiyoruz. 7 ilimizde toplamda 1000 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarımızı yürütüyoruz.
 • Muğla dışında her noktada hasar tespit çalışmaları tamamlanmıştır. Yangının söndürülmesini müteakip Muğla’da hasar tespitleri tamamlanacaktır. Antalya’da 6340 bölüm incelendi, ağır hasarlı, yıkık birimler tespit edildi. 62 kamu binası incelendi. Yeni konutların yapımı için adımları atıyoruz. 503 binanın yıkımı tamamlanmış durumda.
 • Şu an için su verilmeyen hiçbir mahallemiz kalmadı. Tedbir amaçlı elektrik vermediğimiz 2 mahalle dışında elektrik verilmeyen mahallemiz kalmamış durumda.
 • Evlerde hasarların, ahır ve tarım arazilerindeki hasarların tespitlerini yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız süreçleri yakından takip etmektedir. Çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız başımızın tacıdır. Mağduriyetleri bir an önce gidermek istiyoruz.
 • Önümüzdeki yaz gelmeden tüm Antalya’daki inşallah konutlarımızı bitiriyor olacağız. 3 ay içerisinde bütün ahırlarımızı tamamlayacağız. Yanan ormanlarımıza ilişkin olarak çalışmalarımızı Tarım Orman Bakanlığı ve Valilikle yürütüyoruz.
 • Yanan alanlarda ekim için Tarım Orman Bakanlığımız çalışmaları başlattı. Bu çalışmaların 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu:

 • Bu yangınların söndürülmesinde büyük çaba gösteren bütün arkadaşlarımıza minnettarız. Bugün buruk da olsa sevinçliyiz, Antalya bölgesindeki yangınların sonuna geliyoruz. İnşallah Muğla’daki yangınları da kısa sürede söndüreceğiz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER