A3 Haber

Akbelen Ormanı’nda “yangın önleme” bahanesiyle ağaç katliamı

Akbelen Ormanı’nda “yangın önleme” bahanesiyle ağaç katliamı

Akbelen Ormanı’nda “yangın önleme” bahanesiyle ağaç katliamı
Ağustos 08
22:47 2021

Milas’taki Akbalen Ormanı’nda termik santrale kömür aramak için ağaç kesiminin bölge halkının tepkisiyle durdurulmasının ardından, şirket bu kez de yangın önleme bahanesiyle kesim yapmaya çalıştı.

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne kömür temini için kesilmek istenen Akbelen ormanını korumak için köylüler haftalardır nöbet tutuyorlar. Yaklaşık 100 ağacın kesildiği bilgisi gelirken, köylüler kesilen ağaçları vermemek için iş makinelerinin önünde oturma eylemi yapıyorlar.

Kocaman ağaçsız bir bant varken ormanı kestiler

Evrensel’in haberine göre, Günlerdir devam eden yangınların Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrama bahanesiyle Akbelen ormanının katledilmek istendiğini belirten İkizköy Çevre Komitesinden Deniz Gümüşel, “Burası dere yatağı. Burası zaten şirketin daha önce kamulaştırdığı alanlar. Burada çok büyük zeytinlikler vardı. Bu zeytinliklerin önemli bir kısmı, 100-150 yaşında zeytinler köklendi ve kesildi. Kocaman ağaçsız bir bant var zaten burada. Yani Dere kenarından ormana kocaman ağaçsız bir bant varken o bantın üstünden ormanın eteğini tıraşlamış adamlar. Gördüğümüz kadarıyla 100 civarında ağacı kesmişler” dedi.

“Ağaç kesimlerinin yangınla ilgisi yok”

Yapılan ağaç kesimlerinin kesinlikle yangın için olmadığını belirten Gümüşel, “Yangın için yapılmış bir şey olsa derenin öbür taraflıda İkizköy’ün, Işıkdere’nin ağaçları duruyor. Orayı yaparlar. Yani bahane. Akbelen ormanını kestiler” diye konuştu.

Kesim yapılan alanın termik santrale 8 km, yangının hâlâ devam ettiği Fesleğen yaylasına da 15 km uzaklıkta olduğunu belirten Gümüşel, “Yangın önleme falan değil bu. Resmen yangını fırsat bilip ormana girdiler” dedi.

Termikçi şirketin yangın için önlem almak istiyorsa öncelikle gidip kömür sahasının üzerini kapatması gerektiğini ifade eden Gümüşel, “Her sabah orada cayır cayır yanan kömürün dumanının içine uyanıyoruz biz” dedi.

“Tamamen suç işliyorlar”

Günlerdir bölgede Akbelen ormanının kesilmemesi, kömür ocağı olmaması için nöbet tutuklarını aktaran Gümüşel şunları söyledi:

  • Biz hâlâ alandayız. İş makineleri ile ağaçları köklemeye geldiler. Arazi araçları, iş makineleri ile buradalar. Biz de oturduk önlerine, araçları geçirmiyoruz, kesimin yapıldığı yere göndermiyoruz. Jandarmanın gelip tutanak tutmasını istiyoruz. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız YK Enerji hakkında. YK Enerji kendi alanı içerisinde olmayan orman alanında kesim yaptı. Tamamen suç işliyorlar. Orman değil YK Enerji kesiyor burasını.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER