A3 Haber

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’den üçüncü doz açıklaması

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’den üçüncü doz açıklaması

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’den üçüncü doz açıklaması
Ağustos 09
21:48 2021

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, geliştirdikleri aşının mevcut varyantlara karşı koruyucu olduğunu, şimdilik bir güncellemeye gerek olmadığını söyledi. Üçüncü dozun etkinliğine dair araştırmalar ise sürüyor.

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile ortak geliştirdikleri koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu ve şu an için aşıda bir güncelleme yapılmasına gerek olmadığını söyledi. Şahin, “Önümüzdeki 6 ila 12 ay boyunca başka varyantların ortaya çıkması çok olası ve bu durumda aşının yeni varyantlara adaptasyonunu yapmak gerekebilir. Ancak bu, şu an gerekmiyor” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Uğur Şahin, ayrıca yeni versiyonun zamanlamasının da iyi belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yeni bir varyantın baskın olmaya başlaması durumunda şu an verilecek böyle bir kararın 3 ila 6 ay içerisinde yanlış olduğu anlaşılabilir. Bu yüzden, değişiklik kararının zamanı da uygun olmalı. Şu an için, destek dozu olan üçüncü doz aşının oldukça yeterli olduğunu ve güçlü koruma sağladığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Üçüncü dozun etkinliğiyle ilgili çalışmalar sürüyor

BioNTech ve Pfizer, mevcut aşının üçüncü doz uygulamasının “Delta dahil şimdiye kadar test edilmiş tüm varyantlara karşı azami korumaya sahip olduğunu düşündüklerini” bildirmişti. Üçüncü dozun Delta’ya karşı etkinliği konusunda yürütülen çalışmalara dair detayların önümüzdeki haftalarda kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

BioNTech ve Pfizer ayrıca Delta varyantına karşı etkili bir aşı versiyonu üzerinde de çalıştıklarını duyurmuştu. Yüzlerce katılımcıyla gerçekleşecek olan çalışmaların, resmi mercilerden onay alınır alınmaz Ağustos ayında başlatılması planlanıyor. Şu an için BioNTech, mevcut aşı ve ek dozu ile devam etmeyi planlıyor.

Fransa ve Almanya gibi ülkeler üçüncü doz aşıyı Eylül ayından itibaren yaşlılara ve risk grubundakilere yapmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER