A3 Haber

Sancar Maruflu yaşamını yitirdi

Sancar Maruflu yaşamını yitirdi

Sancar Maruflu yaşamını yitirdi
Ağustos 15
22:38 2021

İzmir’in simge isimlerinden Sancar Maruflu kalp ve solunum yetmezliğine bağlı problemler sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

“İzmir Baba” lakaplı Sancar Maruflu bir süredir entübe olarak kaldığı hastanede yaşamını yitirdi. Son günlerde kalp ve solunum yetmezliğine bağlı problemler sebebiyle tedavi gören Maruflu, sevenlerini yasa boğdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından, “İzmir sevdalısı, vefa anıtı Sancar Maruflu’nun vefat haberini büyük üzüntüyle öğrendim. İzmirliler, İzmir’e gönül verenler onu hiçbir zaman unutmayacak. Kendisine Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim” mesajı yayımladı.

Sancar Maruflu kimdir?

Sancar Maruflu (d. 7 Ağustos 1950; Karşıyaka, İzmir) belediyeci, girişimci, demokratik kitle önderi ve bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Kırım kökenli Marufoğulları ailesindendir.

İlk ve orta öğrenimini babasının memuriyet görevleri nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tamamladı. Özel Erdem Lisesi’nin ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden lisans, Ankara Üniversitesi S.B.F. Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan yüksek lisans diploması aldı. Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde stratejik iletişim uzmanlığı unvanı kazanan Maruflu, çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık, yöneticilik, imtiyaz sahipliği, genel yönetmenlik yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı ve yardımcılığı, Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü üstlendi. Yaşar Holding’de de çalışan Maruflu, 1983’te Hisdaş Medyapol’ü kurdu. Bu şirketle Hakkâri’den Edirne’ye devlet törenleri hazırladı.

İzmir’i Sevenler Platformu, Ulusal Birlik Platformu, Ege Kültür Platformu Genel Başkanı olan Maruflu, Karşıyaka Rotary Kulübü’nün de kurucularından. 2001 de “Son on yılın en başarılı iletişimcisi”, 2003’te “Son on yılın en başarılı sivil toplum lideri” seçildi.

İzsev çatısı altında Dario Moreno gibi, Tanju Okan gibi İzmir’in ölmüş değerli insanlarıyla ilgili yaptığı anmalar ve ödül törenleri, görülmeye değer vefa örnekleridir. Bu kişilerle ilgili geniş bir fotoğraf, kartpostal, gazete, kitap, kupür, obje ve belge arşivine sahiptir ve tabii ki onlardan da çok, anıları olduğunu aktarır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER