A3 Haber

AB’den Afganistan açıklaması: Taliban’la konuşmak zorunda kalacağız

AB’den Afganistan açıklaması: Taliban’la konuşmak zorunda kalacağız
Ağustos 17
22:54 2021

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’da savaşın galibinin Taliban olduğunu, AB’nin Taliban’la konuşmak zorunda kalacağını söyledi. Borrell, “Hatalar yapıldı” dedi.

Reuters ve Deutsche Presse-Agentur’un haberine göre Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü sağlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. AB Dışişleri Bakanları ile bir telekonferansta Afganistan’ın durumunu ele alan Borrell, Taliban’ın Afganistan’da savaşı kazandığını belirterek “Onlarla konuşmak zorunda kalacağız” dedi. Diyaloğun amacının yeni bir göç felaketini ve insani krizi önlemek olduğunu belirten Borrell, resmi bir tanımanın ise söz konusu olmadığını belirtti.

Kurulacak Afgan hükümeti ile işbirliğinin hükümetin kapsayıcı ve barışçıl olması ve temel haklara saygı göstermesi koşullarına bağlı olacağını belirten AB yetkilisi, özellikle kadınlar, azınlıklar ve gençlerin haklarına dikkat çekti. Borrell, Afganistan’da komşu ülkelere yönelen göç baskısını hafifletmek için bu ülkelere yardım yapılacağını da açıkladı.

Borrell, Afganistan’da El Kaide’ye karşı yürütülen mücadelede başarılı olunurken, ülkeye yönlendirilen büyük miktardaki kaynaklara karşın ulus oluşturma sürecinin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Borrell, “Çıkarılması gereken çok sayıda ders var ancak hata yapıldığını kabul etmek gerekir” diye konuştu.

Borrell, dışişleri bakanları ile yapılan görüşmenin en önemli sonucunun Afganistan’daki AB vatandaşları ile 20 yıldan bu yana Batılı ülkeler için çalışan Afgan görevlilerin tahliyesinin güvenli şekilde sağlanması olduğunu belirtti.