A3 Haber

Taliban’ın atadığı Merkez Bankası Başkanı’nın “eğitimi yok”

Taliban’ın atadığı Merkez Bankası Başkanı’nın “eğitimi yok”
Ağustos 27
14:14 2021

Taliban yönetimi tarafından Afganistan Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Hacı Muhammed İdris’in herhangi bir yüksek öğretim diploması bulunmuyor.

Savaşla ve ekonomik zorluklarla boğuşan Afganistan’da geçtiğimiz hafta yönetimi ele geçiren Taliban, ülkenin Merkez Bankası Başkanlığına Hacı Muhammed İdris’i atadı. Taliban yönetimi tarafından hafta başında Afganistan Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Hacı Muhammed İdris daha önce Taliban’ın Ekonomi Komisyonu Başkanlığını yürütüyordu. İdris’in herhangi bir yüksek öğretim diploması bulunmuyor.

Hacı Muhammed İdris, bankaların kapalı olduğu ve birçok devlet dairesinin boş olduğu ülkede, savaştan büyük hasar görmüş bir ekonomiye düzen getirmeyi amaçlıyor.

Afganistan’ın Cüzcan eyaletinden olan İdris’in herhangi bir ekonomi eğitimi bulunmuyor. Hakkında çok az bilgi bulunan İdris’in herhangi bir yüksek öğretim diploması da yok. Ancak İdris, bir süredir Taliban ekonomi komisyonu başkanlığını yürütüyordu. İdris ayrıca Taliban’ın öldürülen lideri Ahtar Mansur’un da yakın çalışma arkadaşıydı.

Taliban sözcüsü, Zabihullah Mücahid konu ile ilgili, “Kapalı olan kurumları organize etmek ve ekonomik sorunlara çözüm bulmak için bu pozisyona getirildi” dedi.

Taliban sözcüsü İdris’le ilgili, “Dünyada tanınmayan ama kilit pozisyonlarda bulunan ve büyük katkı sağlayan insanlar vardır. Hacı İdris de bunlardan biri. Dini eğitim bile almamış ama mali konularda bir uzman” açıklamasında bulundu.

Afganistan ekonomisi zorda

Afganistan uzun süredir büyük ekonomik zorluklarla boğuşuyor. Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından merkez bankasının uluslararası rezervlere erişimi donduruldu. Ayrıca Afgan vatandaşları, 15 Ağustos’ta Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinden bu yana bankalarından nakit çekemiyor.

Ayrıca bu süreçte ülkede temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları yüzde 35’e kadar yükseldi. Devlet çalışanlarına da herhangi bir ödeme yapılamadı. Kurumların organizasyonsuzluğu sebebiyle bu durumun ne kadar süreceği ise belirsiz. Hâlâ kapalı olan Afgan bankaları, operasyonlara başlamadan önce politika konusunda netlik ve güvence bekliyor.

Eski merkez bankası başkanı kaçmıştı

Geçtiğimiz hafta Afganistan Merkez Bankası Başkanı ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Ajmal Ahmady, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından Kabil Havalimanı’ndan kalkan uçaklardan birisi ile ABD’ye kaçmıştı.

Ahmady, kaçmasının ardından Taliban’ın ülkede kendisini soruşturduğunu belirtmişti.