A3 Haber

AB Komisyonu içişleri sorumlusu: Türkiye-AB göç mutabakatı Afganlar için uygun değil

AB Komisyonu içişleri sorumlusu: Türkiye-AB göç mutabakatı Afganlar için uygun değil
Ağustos 31
21:49 2021

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB-Türkiye göç mutabakatının Afganlar için uygun olacağını düşünmediğini, durumun gözlenerek en uygun çözümün bulunması gerektiğini belirtti.

AB üyesi ülkelerin içişleri bakanları Afganistan konulu toplantılarında “2015’teki durumun tekrarlanmaması” konusundaki kararlılıklarını dile getirdi. Ancak insan hakları örgütleri AB’nin politikasını eleştiriyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB dönem başkanı Slovenya’nın daveti üzerine içişleri bakanlarının Afganistan konulu olağanüstü toplantısının ardından basına açıklama yaptı.

Taliban’ı tanımanın söz konusu olmadığının ve kalkınma yardımlarının dondurulduğunun altını çizen Johansson, “Eğer Taliban’ın geçmişte gördüğümüz Taliban olduğu ortaya çıkarsa, büyük bir insani kriz riski var demektir” dedi.

Johansson, “Afganistan’da yeni bir hükümet yok” dedi ve Taliban’ı söylemleriyle değil, eylemleriyle değerlendireceklerinin altını çizdi.
Afganistan’da ve Afganları barındıran komşu ülkelerde insani krizin önlenmesiyle göç krizinin de engellenmiş olacağına dikkati çeken Johansson, kaçakçılık ve yasa dışı yollarda Avrupa’ya gelme girişimlerinin önüne, “üye ülkelere yerleştirmeler” yoluyla geçileceğini vurguladı.

Johansson, Türkiye ile varılan göç mutabakatının rol model olup olamayacağı sorusu üzerine şunları kaydetti: “Hayır. Komşu ülkeleri ve bölge ülkelerini desteklememiz gerektiğini görüyorum ama bu, orada gördüğümüz ihtiyaçlara göre özel olarak yapılmalı. Şu anda komşu ülkelerde Afgan sayısında büyük bir artış görmüyoruz. Bence ilk şey, insani bir krizden kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışmaktır. Öncelik budur. Ondan sonra elbette hazırlanmamız gerekiyor. Eğer Afganistan’ı terk ederek komşu ülkelere kaçan Afgan sayısı artarsa, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için en uygun desteğin ne olduğunu görmeliyiz. Bu hem Afganlara doğrudan destek olabilir hem de savunmasız gruplar için yeniden yerleştirme planlarımızın bir parçası olabilir. Ama Türkiye-AB anlaşmasını kopyala-yapıştır yapmanın iyi bir yol olduğunu düşünmüyorum.”