A3 Haber

Taliban’dan eğitim açıklaması: Kadınlara erkek öğretmenlerden ders yok ve karma eğitim olmayacak

Taliban’dan eğitim açıklaması: Kadınlara erkek öğretmenlerden ders yok ve karma eğitim olmayacak
Ağustos 31
12:16 2021

Taliban’ın yüksek öğretim bakan vekili Afgan kadınların üniversitede öğrenim görmesine izin verileceğini fakat erkeklerle aynı sınıfta bulunamayacaklarını ve erkek öğretmenlerden ders göremeyeceklerini duyurdu.

Taliban’ın yüksek öğretim bakan vekili Abdulbaki Haqqani, pazar günü Loya Jirga veya büyük şura olarak bilinen “yaşlılar” toplantısında “Afganistan halkı, kadın erkek karışık bir ortamda bulunmadan güven içinde, Şeriat kanunları ışığında yüksek öğrenimlerine devam edecek” dedi.

“İslami, milli ve tarihi değerlerimize uygun, öte yandan başka ülkelerle yarışabilecek makul ve İslami bir müfredat oluşturmak” için ders programlarında da değişiklikler yapılacağını ekledi.

Erkekler kız öğrencilere eğitim veremeyecek

Haqqani “erkeklerin kız çocuklarına öğretmenlik yapmasına izin verilmeyeceğini” de belirtti.

Taliban’ın ağustosta Kabil’de iktidarı ele geçirmesinden önce Batı destekli Eşref Gani hükümeti kadınların eğitim ve çalışma hakkı da dahil özgürlüklerini artırmıştı.

Haqqani, İslami, ulusal ve tarihi değerlere uygun ama aynı zamanda diğer ülkelerle rekabet edebilecek bir İslami müfredat hazırlığında olacaklarını söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre Afganistan’da Taliban öncesi de kız çocuklarının üçte ikisi okula gidemiyordu.

Taliban’ın 1996-2001 arasındaki yönetiminde kadınların ve kız çocuklarının eğitim ve çalışma hakkı ellerinden alındı. Taliban, Afganistan’ı ele geçirdiğinde bu kez kadınlar ve kız çocuklarının haklarına saygı duyulacağını söylemişti.