A3 Haber

Çavuşoğlu’ndan AB’ye: “Biraz para vereyim Türkiye sığınmacıları tutsun” anlayışı işlemez

Çavuşoğlu’ndan AB’ye: “Biraz para vereyim Türkiye sığınmacıları tutsun” anlayışı işlemez

Çavuşoğlu’ndan AB’ye: “Biraz para vereyim Türkiye sığınmacıları tutsun” anlayışı işlemez
Eylül 02
15:38 2021

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “En büyük temennimiz Afganistan’da istikrarın sağlanmasıdır. Kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı ile basın toplantısında soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Krizin derinleşmesini temenni etmeyiz. Böyle bir risk karşısında neler yapabileceğimizi değerlendirdik.
  • Özellikle muhtemel bir göç dalgasına vurgu yapmıştık. Bu konuda uluslararası toplumun beraber hareket etmesi gerekiyor. Transit ülkelerde, özellikle Afganistan’ın komşu ülkelerinde neler yapılmalı bunları değerlendiriyoruz.
  • Havalimanı için Taliban’dan ve diğer ülkelerden bizimle iş birliği teklifleri var. Bunların hepsini değerlendiriyoruz.
  • AB kendi yükümlülüklerini yerine getirmedi.Bu mutabakatı güncellememiz lazım. Göç mutabakatının güncellenmesi konusunda düşüncelerimizi ve önerilerimizi Avrupa Birliği’ne ilettik. Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bize dönüş yapılmadı. Israrla güncellememiz gerektiğini söyleyince Avrupa Birliği tek taraflı bir karar aldı. Öyle ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim Türkiye göçmenleri tutsun anlayışı şu an işlemez.
  • Afganlar konusunda ‘biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin’ anlayışı olursa böyle bir işbirliği olmaz.”
  • 2016’da olduğu gibi, bizim oturup konuşup müzakere ederek bir mutabakata bağlamamız lazım. ‘Ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim Türkiye mültecileri tutsun’ anlayışı işlemez”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER