A3 Haber

Erdoğan şikayet etti, mahkeme ceza verdi: Barbaros Şansal hakkında 3 ay 22 gün hapis cezası

Erdoğan şikayet etti, mahkeme ceza verdi: Barbaros Şansal hakkında 3 ay 22 gün hapis cezası

Erdoğan şikayet etti, mahkeme ceza verdi: Barbaros Şansal hakkında 3 ay 22 gün hapis cezası
Eylül 07
12:43 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine yargılanan modacı Barbaros Şansal, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Şansal’ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine 2017 yılındaki bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılanan modacı Barbaros Şansal hakkında karar çıktı. Barbaros Şansal, TCK 301. maddesi uyarınca 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Barbaros Şansal katılmadı. Şansal ve şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı avukatları temsil etti. Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, bilirkişi raporunun eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Müvekkilimin sözü olan kelime hakaret olarak alınmıştır. Müvekkilim kadın terzisidir. Bu beyanı yanlış bir şekilde yorumlanmıştır. Her türlü şüpheden uzak kalınarak karar verilmelidir. Müvekkilim söylemiş olduğu sözler olsa olsa ağır bir eleştiridir. Kesinlikle hakaret içeren sözler değildir. Beraatini aksi takdirde lehine hükümlerin uygulanmasını isteriz” dedi.

Erdoğan’ın avukatı: Cezalandırılmasını talep ediyoruz 

Erdoğan avukatı Ela Ezgi Yelmen ise beyanında şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Bilirkişi raporuna katılıyoruz. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme ceza verdi 

Kararını açıklayan mahkeme, Barbaros Şansal’ın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçunu işlediğini sabit görerek 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme, Şansal’ın adli sicil kaydına göre mahkumiyeti olduğundan, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Adli sicil kaydında 3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir mahkumiyeti olduğundan erteleme de yapılmadı.

Ayrıca Şansal hakkında TCK 50. maddesi uyarınca hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi gibi cezaevine girmesini engelleyecek şekildeki yaptırımların uygulanmamasına da karar verildi. Kararda Şansal’ın, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde mahkum olduğu ve bunun 7 Kasım 2017 tarihinde kesinleştiği belirtilerek tekrarlayan suç işlediği için cezasının infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına da hükmedildi. Şansal’ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

İddianame

İddianamede, Erdoğan’ın vekili tarafından verilen dilekçede, Şansal’ın müvekkilin “kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik hakaret, saldırı ve iftirada” bulunduğundan şikayetçi olunması üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. Şansal’ın Twitter isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden 1 Aralık 2017 tarihinde video paylaşarak hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu öne sürüldü.

Şansal hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Barbaros Şansal hakkında daha önce yılbaşı gecesi paylaştığı bir videodaki sözleri nedeniyle İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak “Türkiye Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” suçundan 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ve bu cezası ertelenmişti. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER