A3 Haber

Nipah virüsü alarmı: Covid-19’dan 75 kat daha öldürücü!

Nipah virüsü alarmı: Covid-19’dan 75 kat daha öldürücü!

Nipah virüsü alarmı: Covid-19’dan 75 kat daha öldürücü!
Eylül 07
16:49 2021

Koronavirüs kaynaklı can kayıplarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Hindistan, bu kez “Nipah virüsü” kâbusu yaşıyor. Yarasalardan bulaşan ve insanlar başta olmak üzere hayvanları da etkileyen Nipah virüsü nedeniyle 12 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiği açıklandı. Çocukla temaslı 188 kişinin karantinaya alındı.

Pandemi’de ABD’den sonra en çok can kaybının yaşandığı ülke olan Hindistan’dan kötü haber geldi. Hindistan’da bir çocuğun yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybettiği ve çocukla temaslı kişilerin karantinaya alındığı açıklandı. Nipah virüsü Covid-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

Koronavirüs salgınından ABD’nin ardından en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunan Hindistan’da Nipah virüsü alarmı verildi. Virüs nedeniyle 12 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybederken, 188 temaslı kişi tespit edildi.

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) dünyayı etkisin altında bulundurmaya devam ediyor.

Özellikle Hindistan’da çıkan Delta varyantı sonrası dünya genelinde vaka sayıları ciddi artış gösteriyor. Dünya henüz koronavirüs ve varyantlarının yarattığı şoku atlatamadan yine Hindistan’dan gelen bir haber ile sarsıldı.

İngiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden yaşamını yitirdi.

Temaslı 20 kişi “yüksek risk” altında 

Hayatını kaybeden çocuk ile temaslı 188 kişi tespit edildi, bu kişilerden 20’si ise ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldı. Bu 20 kişinin Kozhikode Tıp Fakültesi’ne gönderileceği belirtildi. Uzmanlar diğer temaslı kişilerin ise evlerinde kendilerini tecrit etmelerini istedi. Nipah, Covid-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu belirtilere dikkat 

İlk defa 1990’ların sonlarında Malezya’daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş ağrısı, kas ağrısı (miyalji), kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri belirtiler ile kendisini belli ediyor.

Tedavisi var mı?

Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER