A3 Haber

52 ilaç SGK’nin geri ödeme listesinden çıkarıldı: “Vatandaşın cepten ilaç harcaması artacak”

52 ilaç SGK’nin geri ödeme listesinden çıkarıldı: “Vatandaşın cepten ilaç harcaması artacak”

52 ilaç SGK’nin geri ödeme listesinden çıkarıldı: “Vatandaşın cepten ilaç harcaması artacak”
Eylül 08
16:43 2021

Türk Eczacılar Birliği (TEB), 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkarıldığını ve eşdeğer ilaç taban fiyatı uygulamasının yüzde 5’e düşürüldüğünü bildirdi. “Bu durum hastaların yaptığı cepten ilaç harcamalarının daha fazla artmasına, vatandaşların en az yüzde 5 daha fazla fiyat farkı ödemesine neden olacaktır” açıklaması yapıldı.

Türk Eczacılar Birliği, bugün Resmi Gazete’de bugün mükerrer olarak yayınlanan “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Halkın ilaca erişimini zorlaştıran ve reçetesiz ilaçların önünü açabilecek düzenlemelerden bir an önce vazgeçilmelidir” denildi.

Açıklama şöyle:

  • Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’ ve ‘Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı’ ile 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme listesinden çıkartılmış ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 5’e düşürülmüştür. Bu kapsamda antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar ve ağız spreyleri Kurum’un geri ödeme sistemi kapsamından çıkarılmış bulunmaktadır.
  • Bu durum hastaların yaptığı cepten ilaç harcamalarının daha fazla artmasına, vatandaşların en az yüzde 5 daha fazla fiyat farkı ödemesine neden olacaktır. Ayrıca uzun zamandır yaşama geçirilmek istenen reçetesiz ilaç kategorisinin genişletilmesinin önünü açabilecek nitelikte bir adımdır. Halkın sağlık-ilaç hakkını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak böyle bir düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz.
  • Vatandaşların cepten yapacağı ödemeleri artırarak sağlığın tesisi açısından vazgeçilmez olan ilacın erişilebilir ve alınabilir olmasını zorlaştıracak, fiili olarak reçetesiz ilaçların genişletilmesinin önünü açacak bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmelidir.
  • Türk Eczacıları Birliği olarak sürecin takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçların tam listesine BURADAN ulaşılabilir

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER