A3 Haber

Facianın eşiğinden dönüldü: Tuzla’da iki tren kafa kafaya geldi

Facianın eşiğinden dönüldü: Tuzla’da iki tren kafa kafaya geldi

Facianın eşiğinden dönüldü: Tuzla’da iki tren kafa kafaya geldi
Eylül 08
10:15 2021

İstanbul Tuzla’da Adapazarı-Pendik seferini yapan tren, Tuzla Tersane İstasyonu’nda bekleyen Yüksek Hızlı Tren (YHT)’e çarptı. Trenler çekilerek kaldırıldı. Kazada yedi kişinin hafif şekilde yaralanırken, seferlerin devam ettiği öğrenildi.

Tuzla Tersane istasyonunda, Adapazarı-Pendik seferini yapan ADA ekspresinin o sırada tersane istasyonunda bekleyen Söğütlüçeşme-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’e (YHT) düşük hızda çarptı. Kazada büyük bir faciadan dönülürken, trenlerde bulunan 7 yolcu çarpma ve düşme sonucu yaralandı. Hafif şekilde yaralanan yolcular, olay yerine gelen ambulanslarla çevredeki hastaneler kaldırıldı.

Kazanın ardından tren seferleri kontrollü bir şekilde devam ederken, olay yerine gelen TCDD görevlileri trenleri kaldırmak için çalışma yaptı. Önce ADA ekspresinin vagonları kaza mahallinden çekilerek uzaklaştırılırken, daha sonra da birbirine bitişik olan trenler ADA ekspresinin yardımı ile yavaş yavaş olay yerinden çekildi.

İki trenin çarpışmasına neden olan kazanın oluş sebebi henüz netleşmezken, kazanın sinyalizasyon hatasından kaynaklanmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Kaza ile ilgili makinistlerin ifadesine başvurulurken, polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği’nden Tuzla’daki tren kazasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bugün saat 08.45’te Adapazarı-Pendik seferini yapan ADA treni, Tuzla Tersane İstasyonunda beklemekte olan Söğütlüçeşme-Konya seferini yapan YHT’ye duramayarak düşük hızda tampon temasında bulunmuştur. Olayda hafif şekilde etkilenen ve kontrol amacıyla 112 Acil Sağlık ekiplerince çevredeki hastanelere sevk edilen yolcumuza şifalar diliyor, tüm yolcularımıza geçmiş olsun diyoruz. Olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmış olup, durdurulan seferlerin tekrar başlatılması için çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Makinistlerin ve sinyalizasyon sorumlusunun ifadesi alınacak

Tren kazasında yedi kişinin yaralanmasına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada, kaza nedeniyle ilgili gerekli araştırmaların yapılması için savcılığın emniyet ekiplerine gerekli talimatların verildiği öğrenildi. Olaya ilişkin makinistlerin ve sinyalizasyon görevlisinin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alınacağı bilgisi edinildi. Ayrıca kazada yaralanan yedi kişinin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER