A3 Haber

Karantinaya alınan sınıf sayısı artıyor: Diyarbakır’da 21, Sivas’ta dört sınıf…

Karantinaya alınan sınıf sayısı artıyor: Diyarbakır’da 21, Sivas’ta dört sınıf…
Eylül 15
13:25 2021

Yüz yüze eğitime tekrardan geçilmesiyle birlikte okullarda salgını nasıl seyredeceği merak konusu olmuştu. Sivas Valisi Salih Ayhan, kentte dört sınıfın karantina altına alındığını belirtirken Diyarbakır’da konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, kentte 21 sınıfın yüz yüze eğitime ara verildiğini duyurdu.

A3 Haber Merkezi | 6 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitime geçen okullarda vaka sayıları artıyor. Hafta sonu yüz yüze eğitime ilişkin ilk haftanın bilançosunu açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 198 derslikte eğitime ara verildiğini duyurmuştu. Bugün açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Diyarbakır’da 19 bin derslik bulunduğu dile getirip, “Sadece 21 sınıfımızda bir vaka veya yakın temaslı nedeniyle yüz yüze eğitime ara vermiş bulunmaktayız” dedi.

Gazetecilerle bir araya gelen Sivas Valisi Salih Ayhan da, il genelinde dört sınıfın koronavirüs nedeniyle karantinaya alındığını açıkladı.

Sivas Valisi Ayhan, ‘Basınla Yüz Yüze’ programında gazetecilerle bir araya geldi. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, sendika başkanları ve basın mensupları katıldı. Programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, kentte planlanan eğitim yatırımları hakkında sunum yaptı. Okullardaki koronavirüs vakaları hakkında bilgi veren Vali Ayhan, “İl genelinde 4 sınıfı, koronavirüs nedeniyle karantinaya aldık. Birkaç öğrencimizde koronavirüs çıktı. Zara’daki Fen Lisesi’nde de koronavirüs vakaları görüldü. Koronavirüs çıkınca biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Okulları değil sınıfları karantinaya alıyoruz. İnşallah, dikkat edersek eğitim ve öğretim sistemi aksamayacak” dedi.

“Hastanede yatanların yüzde 80’i aşısız”

Kentteki koronavirüs rakamları için de Vali Ayhan, “İl genelinde günlük 300 kişi ile seyrediyoruz. Artan bir trend vardı ama şu anda stabil hale geldi. Düşeceğini düşünüyorum çünkü nüfus sabitlendi, sosyal hareketlilik azaldı. Gurbetçiler, memleketlerine gitti ama bu arada üniversite öğrencileri gelmeye başladı. Bunlar da oturduğu zaman vakaların rayına oturacağını düşünüyorum. Hastane şu anda yatan hasta sayımız 250. Bu yatanların yüzde 80’i aşısızlar. Aşının da burada her daim önemini vurguluyoruz. Herkesin aşı konusunda bireysel ve toplumsal sorumluluğu var” diye konuştu.

İlgili haberler: