A3 Haber

Fındıklı’da HES’e projesine karşı doğayı savunan dört yurttaş gözaltına alındı

Fındıklı’da HES’e projesine karşı doğayı savunan dört yurttaş gözaltına alındı

Fındıklı’da HES’e projesine karşı doğayı savunan dört yurttaş gözaltına alındı
Eylül 18
11:39 2021

Rize Fındıklı’da yapımı planlanan HES projesi için bölgeye gelen şirket yetkilileri, bölge halkı ile tartıştı. Çıkan tartışma sonucu aralarında SOL Partili Behçet Ertaş’ın da aralarında olduğu dört kişi gözaltına alındı.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yapımı planlanan Hidroelektrik Santral (HES) projesi için bölgeye gelen şirket yetkilileri, bölge halkı ile tartıştı. Çıkan tartışma sonucunda, HES’e karşı mücadele eden SOL Partili Behçet Ertaş’ın da aralarında olduğu dört kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan 3’ünün savcılık ifadelerinin alındığı, bir kişinin ifade işleminin ise sürdüğü bildirildi. Gözaltına alınan dört ismin gün içinde Pazar Adliyesi’nde duruşmaya çıkarılması bekleniyor.

Şirket yetkilileri bölge halkını tehdit etmiş

Öte yandna geçtiğimiz haftalarda bölgede ölçüm yapmaya gelen şirket çalışanlarının köyden uzaklaştırıldığı bilgisini veren bölge halkı, şirket yetkililerinin kendilerini “Sizi trabzonda görürsek öldürürüz” diyerek bizi tehdit ettiğini aktardı.

Dün yine köye gelen şirket yetkililerinin güvelik güçlerince korunmaya alındığını kaydeden bölge halkı, “Köyümüzde bizi tehdit edenler korunurken, çalışanları durdurduğumuz için biz gözaltına alındık. Elimizde tüm görüntülerin olmasına rağmen yalan beyanlarla 4 kişi gözaltına alındı.Değişen hiç bir şey yok, talancılar korunuyor, savunucular yalanlarla suçlanıyor” ifadeleriyle yaşanan duruma tepki gösterdi.

About Author

Ege

Ege

Related Articles