A3 Haber

Diyarbakır’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapıldı

Diyarbakır’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapıldı

Diyarbakır’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapıldı
Eylül 19
20:47 2021

Kadınlar ve çocuklar Diyarbakır’da dokuzuncusu düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katıldı. Kadınlar 75 Parkı’ndan Keçi Burcu’na kadar pedal çevirdi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinlikleri kapsamında, Diyarbakır’da “Süslü Kadınlar 9’uncu Bisiklet Turu” gerçekleştirildi. Etkinliğe çok sayıda bisikletli kadın ve çocuk katıldı. Tur öncesi yapılan açıklamada konuşan Şeymanur Yapıcı, 2013’ten beri 150 şehir ve 30 ülkede tur düzenlediklerini aktardı.

Bisikletin günlük hayatın bir parçası olması ve kadınları da görünür kılmayı hedeflediklerini belirten Yapıcı, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından 75 Parkı’ndan yola çıkan kadınlar, Sur ilçesinde bulunan Keçi Burcu’na kadar pedal çevirdi.

Yapıcı, turda dikkat çekmek istedikleri başlıkları şöyle sıraladı:

  • Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
  • Geçmişte ‘İklim değişikliği’ diyorduk, şimdi artık ‘iklim krizi’ diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz.
  • Şehirlerin insan odaklı olarak yeniden tasarlanmasını istiyoruz. Kamu alanlarının, özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını istiyoruz.
  • Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak istiyoruz.
  • Her an bir trafik kazasına kurban gitmekten korkuyoruz. Motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerinin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.
  • Özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini istiyoruz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER