A3 Haber

Altı muhalefet partisinden parlamenter sistem açıklaması

Altı muhalefet partisinden parlamenter sistem açıklaması

Altı muhalefet partisinden parlamenter sistem açıklaması
Eylül 23
10:40 2021

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı güçlendirilmiş parlamenter sistem modeli için toplantıda bir araya geldi. Toplantıda, “Kuvvetler ayrılığı ilkesi”ne vurgu yapılarak, bu ilkenin tesis edilmesi için kriterler belirlendi.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, toplantıya katılan tüm temsilciler, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” önerisinden salt “güçlü bir parlamentonun anlaşılmaması” gerektiğini vurguladı. En önemli noktanın “kuvvetler ayrılığı ilkesi” olduğu dile getirilirken, bu ilkenin tesis edilmesi için de belirlenen en önemli kriterler, “Tüm kesimleri kucaklayan, tarafsız Cumhurbaşkanı”, “iktidarın gölgesinde karar almayan hukuk düzeni”, “Meclis’in denetleme yetkisinin yeniden sağlanması”, “gensoru uygulamasının yeniden inşası”, “Meclis’in bütçeyi reddetme gibi yetkilerinin yeniden belirlenmesi” şeklinde belirlendi.

6 muhalefet partisinin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması sonrasında Siyasi Partiler Yasası, seçim yasaları, Meclis İçtüzüğü gibi yasal düzenlemeler ve atılması gereken adımlar için de bir araya geleceğinin altı çiziliyor. HDP’nin de güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili çalışmasının yakın bir tarihte kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edilirken 6 muhalefet partisinin süreci, “HDP’nin çalışmasını da kapsayacak şekilde ilerletmek istediği”, bu kapsamda “HDP ile görüşmeler yürütüldüğü” belirtiliyor.

Öte yandan toplantıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununun çözümü için HDP’yi ve TBMM’yi işaret eden” açıklamalarına destek verildiği öğrenildi.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER