A3 Haber

MSB’den “beş general istifa etti” haberine açıklama

MSB’den “beş general istifa etti” haberine açıklama
Eylül 23
10:03 2021

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) generallerin emekliliklerini istedikleri yönündeki tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Sözcü’den Saygı Öztürk, “teyitli” bilgi diyerek TSK’dan 5 generalin istifa ettiğini açıklamıştı. Öztürk dünkü yazısında bu kapsamda anılan üç generalin ismine de yer vermişti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 5 generalin istifa ettiği iddialarına yönelik Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

TSK’da görev yapan her bir personelin, bu kutsal görevi seçmesi kadar emekli talebinde bulunması da en doğal hakkıdır.

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda yer alan düzenlemeler çerçevesinde, emeklilik hakkını kazanmaları kaydıyla, dileyen her TSK personeli görevini ifa sırasında kendi isteği ve iradesi ile Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos aylarında emeklilik talebinde bulunabilmektedir.

Bu kapsamda emeklilik dilekçelerinin alınması işlemi 31 Ağustos 2021’de tamamlanmıştır.

Sadece iki generalimiz sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunmuş ve talepleri kabul edilmiştir.

Söz konusu iki generalimizin emeklilik taleplerinin olağan dışı bir işlem gibi göstererek TSK’nda bir sıkıntı varmış gibi vermek, sayılar ve isimler vererek olumsuz algı oluşturmaya çalışmak; iyi niyetle açıklanması mümkün olmayan, hem emeklilik talebinde bulunan personelimizin kişilik haklarına saygısızlık hem de TSK’nı yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabaları olarak değerlendirilmektedir.

Asılsız haberlerle hakları ihlal edilen personelimizin gerçeği yansıtmayan haber veya yorumlara karşı her türlü hukuki yola başvurma hakkı saklıdır.