A3 Haber

Sinemasal’ın kurucusu Enes Kaya’ya silahlı saldırı

Sinemasal’ın kurucusu Enes Kaya’ya silahlı saldırı
Eylül 23
13:25 2021

Sinemasal kurucusu Enes Kaya’ya silahlı saldırı düzenlendi. Balat’ta arkasından 4 el ateş eden şahıs tarafından yaralanan Kaya, sosyal medya hesabından kendisini tehdit eden, haraç isteyenlerin fotoğrafını “Her gün evimin önünden, derneğimizin önünden geçiyorlar. Bir an olsun mücadeleyi bırakırsam kanım kurusun” dedi.

Sinemasal kurucusu Enes Kaya, Fatih Balat’ta yürüdüğü esnada kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırı anı kameralara yansıdı.

Olay, İstanbul Balat’ta meydana geldi. Sinemasal kurucusu Enes Kaya, yolda yürüdüğü sırada kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısına uğradı.

Balat’taki haraç kesmek isteyen çetecilerin olduğunu söyleyen Enes Kaya “Her gün evimin önünden, derneğimizin önünden geçiyorlar. Bir an olsun mücadeleyi bırakırsam kanım kurusun… Bu yolda ölürsem de hakkınızı bana helal edin” dedi.

Kaya birkaç el ateş edilmesi sonucu yaralanırken, olayı gerçekleştiren şahıs ise kaçtı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan Enes Kaya hastaneye kaldırıldı.

Enes Kaya’ya silahlı saldırı anı ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, Kaya sokakta yürüdüğü esnada yanına yaklaşan kişinin birkaç el ateş ettiği görülüyor.

“Yetimin hakkını zalime yedirmeyeceğim”

Sosyal medyadan açıklama yapan Enes Kaya, kendisini uzun süredir tehdit eden şahısların fotoğraflarını paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

Yıllardır emek verdiğimiz Sinemasal için hazırladığımız festival alanına çöken bu insanlara asla boyun eğmedim. Korkmadım ve korkmuyorum. Kendi yerimiz, tapulu, sözleşmeli kontratlı yerler. Her şeyimiz yasal. Buna rağmen ‘Biz burayı beğendik bizim’ diyorlar. ‘Bize vereceksin’ diyorlar. Canıma bile mâl olsa yetimin hakkını zalime yedirtmeyeceğim.

Tehditlere boyun eğmediğim için arkadan gizlice gelip vücuduma 4 el ateş ettiler. Allah korudu, bir tanesi dizimin arkasından girdi önden çıktı…

Her gün evimin önünden, derneğimizin önündne geçiyorlar. Bir an olsun mücadeleyi bırakırsam kanım kurusun… Bu yolda ölürsem de hakkınızı bana helal edin.

Evvelsi gece eşimin stüdyosunun camlarını kırdılar. Heykelleri, el yapımı sanatsal ürünleri parçaladılar…”