A3 Haber

Demirtaş: Kürt sorunu çözüldü diyenler yalan söylüyor!

Demirtaş: Kürt sorunu çözüldü diyenler yalan söylüyor!

Demirtaş: Kürt sorunu çözüldü diyenler yalan söylüyor!
Eylül 25
18:17 2021

Eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş “kürt sorunu” meselesine ilişkin olarak, “’Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar. Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?”dedi.

Edirne cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son dönemde gündeme sıkça getirilen “Kürt sorunu” meselesine ilişkin açıklamada bulundu.

Twitter’dan paylaşımlarda bulunan Demirtaş, “’Kürt sorunu çözüldü’ diyenler yalan söylüyorlar. Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?” ifadelerini kullandı.

Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

Kitap alacak imkanınız yoksa lütfen bana ulaşın. Sizlere 10 kitaplık bu setle birlikte Kürtçe sözlük ve gramer kitabı da gönderebilirim.

Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. “Asimilasyon bitti” diyenler, “Kürt sorunu çözüldü” diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün.

Maalesef, bugün milyonlarca Kürt çocuğu kendi anadilinde okuyup yazamıyor. Evet, birlikte yaşamalıyız. Evet, eşit olmalıyız. Evet, Türkiye ve Cumhuriyet hepimizindir. O halde, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?

Ayrıca Kürtçe okuyup yazmak ve konuşmak için Kürt olmak da gerekmiyor. Tıpkı İngilizce bilmek için İngiliz olmak gerekmediği gibi. O nedenle bu Kürtçe kitap setini, isteyen Türk kardeşlerime de memnuniyetle hediye etmek isterim.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER