A3 Haber

CHP’li Sertel’den belgeleri Sayıştay’dan saklayan AKP’li rektör Hotar’a tepki: Hukuk önünde hesap vermelidir!

CHP’li Sertel’den belgeleri Sayıştay’dan saklayan AKP’li rektör Hotar’a tepki: Hukuk önünde hesap vermelidir!

CHP’li Sertel’den belgeleri Sayıştay’dan saklayan AKP’li rektör Hotar’a tepki: Hukuk önünde hesap vermelidir!
Eylül 29
14:26 2021

AKP’li Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından Sayıştay denetçilerine bilgi ve belgelerin verilmemesi skandalı gözler önüne serdi. CHP’li Atila Sertel, AKP’li rektör Hotar’a tepki göstererek, “Sayıştay’ın denetim yapmasını engellemiştir, Sayıştay’a hesap vermeyen rektör harcadıklarının hesabını hukuk önünde mutlaka vermelidir” açıklamasında bulundu.

Rektörlüğünü AKP’li Nükhet Hotar’ın yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Sayıştay denetçilerinin belge ve bilgi talebine ilişkin 40 resmi talebi yanıtsız bıraktığını hatırlatan Sertel, raporda banka hesaplarının uyumsuz olduğu, şube müdürleri ve öğretim üyelerinin yasaya, yönetmelikleri aykırı şekilde atandığı, işletme gelirlerinin giderlerini karşılayamaz durumda olduğu gibi bulguların da yer aldığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, üniversite yönetimine sert tepki gösterdi. Kamu parasını nasıl harcadığına dair bilgi vermeyen AKP’li Nükhet Hotar’ı eleştiren CHP’li Sertel, “Harcadığı para babasının malı olan bir para değil. Harcadığı para kamunun malıdır. Bunun hesabı kendisinden mutlaka sorulmalıdır” dedi.

“AKP’li Nükhet Hotar DEÜ’yü batağa sürükledi”

Dokuz Eylül Üniversitesi döner sermaye işletmesinin 4 milyon 415 bin lira açık verdiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

  • Bir kamu idaresinin mali tablolarına görüş bildirmeme Sayıştay tarafından verilebilecek en ağır karardır. Olumsuz görüş bildirmekten çok daha kötüdür. AKP tarafından atanan ve eski AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Fatma Seniha Nüket Hotar, kamu parasını nasıl harcadığı hakkında Sayıştay’a bilgi vermedi. Böylece denetim yapılmasını da engellemiş oldu. Harcadığı para babasının malı olan bir para değil. Harcadığı para kendi maaşı da değil. Harcadığı para kamunun malıdır. Bunun hesabı kendisinden mutlaka sorulmalıdır. Kamu kurumunun başında olan hiç kimse Sayıştay denetlemesinden kaçamaz. Gelecekte bunun hesabını mutlaka hukuk önünde verecektir. Rapora bakıldığında Fatma Seniha Nüket Hotar’ın çok sayıda usulsüzlüğün yanında üniversiteyi borç batağına sürüklediği de görülüyor. Sayıştay’ın 2020 yılı raporuna göre DEÜ’nün borç miktarı 277 milyon 251 bin liraya ulaşmış. İzmir’in ve Türkiye’nin gözde üniversitelerinden olan Dokuz Eylül ne yazık ki batağa sürüklenmiştir. Ben buradan kendisini atayanlara seslenmek istiyorum. Sayıştay bir devlet kuruluşudur. Eğer siz Sayıştay’ın DEÜ’nün denetlenmesini engellemesine göz yumuyorsanız söylenecek söz yok.

İlgili haberler:

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER