A3 Haber

Bomba ihbarı yapılan uçak Trabzon’a acil iniş yaptı

Bomba ihbarı yapılan uçak Trabzon’a acil iniş yaptı
Ekim 07
12:45 2021

Kuveyt’te yapılan bomba ihbarı nedeniyle Trabzon Havalimanı’na acil iniş yapan,  Al Jazeera Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçakta aramalar tamamlandı. Uçakta ve yolcuların valizlerinde bomba imha uzmanlarınca yapılan aramalarda, herhangi bir olumsuz durum ve düzeneğe rastlanılmadığı belirtildi. Uçağın yeniden Kuveyt’e hareket edeceği öğrenildi.

Kuveyt’te bir uçakta bomba olduğu yönünde ihbar yapıldı. Bunun üzerine Kuveyt’ten kalkan havadaki tüm uçakların uygun havalimanlarına acil iniş yapmaları istendi. Kuveyt-Trabzon seferini yapan 51 yolcu ve 6 mürettebatı bulunan CZR-314 sefer sayılı Airbus A320 tipi yolcu uçağı da saat 11.18’de Trabzon Havalimanı’na acil iniş yaptı.

Yolcular tahliye edilirken, havalimanında geniş güvenlik önlemi alındı. İtfaiye ve ambulansların bekletildiği havalimanında bomba imha uzmanı ekipler uçakta arama başlattı.

Vali: Uçakta 51 yolcu, altı mürettebat vardı

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, bomba ihbarı nedeniyle Trabzon Havalimanı’na acil iniş yapan yolcu uçağı ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Ustaooğlu, “Kuveyt Havayolları Genel Merkezi’ne bir uçağa bomba konulduğuna dair ihbar yapılıyor. Uluslararası kurallar gereği o an havada bulunan Kuveyt Hava Yolları’na ait tüm uçaklara bu durum bildirilerek, bu uçakların uygun yerlere inişleri sağlanmıştır. Kuveyt’ten havalanarak, Trabzon Havalimanı’na gelmekte olan CZR-314 sefer sayılı uçak da saat 11.18’de havalimanına iniş yaptı. Yer güvenlik birimlerimiz tarafından uçak güvenli alana alınarak detayları aramalar yapılıyor. Uçağımızda 51 yolcu ve 6 mürettebat vardı, onların tahliyeleri gerçekleştirildi. Yolcuların bagajlarını detaylı arama işlemleri yapılıyor. Havalimanında uçuşların durdurulması ile ilgili bir şey söz konusu değil. Havalimanı uçuşlara açıktır. Uçak güvenli bölgede araması tamamlanarak tekrar seferine devam edecek” dedi.

Aramalar bitti, olumsuzluk yok

Kuveyt’te yapılan bomba ihbarı nedeniyle Trabzon Havalimanı’na acil iniş yapan, 51 yolcu ve 6 kişilik mürettebatın bulunduğu, CZR-314 sefer sayılı ve Al Jazeera Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçakta aramalar tamamlandı. Uçakta ve yolcuların valizlerinde bomba imha uzmanlarınca yapılan aramalarda, herhangi bir olumsuz durum ve düzeneğe rastlanılmadığı belirtildi. Uçağın yeniden Kuveyt’e hareket edeceği öğrenildi.

Öte yandan Trabzon Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “10.2021 günü Kuveyt JZR Havayolları Genel Merkezine, bir uçağa bomba konulduğuna dair ihbar üzerine, uluslararası prosedür gereği şirket, uçaklarının ineceği tüm havalimanlarına bu ihbarı bildirmiştir. Bu kapsamda saat 11.30’da Kuveyt-Trabzon seferini yapan JZR 314 sefer sayılı uçağın alanımıza inişi gerçekleştirilmiş ve güvenli alana alınarak, 51 yolcu ve 6 mürettebat ile beraberindeki bagajları kontrol edilip yolcu salonunda pasaport ve diğer işlemleri tamamlanmıştır. Havalimanımız bu süreçte uçuşlara kapatılmamıştır. Uçak içerisindeki arama işlemleri uzman personelce gerçekleştirilmiştir. Aramada herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir” denildi. (DHA)