A3 Haber

Narkotik’ten Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderileceği iddia edilen uyuşturucuyla ilgili açıklama

Narkotik’ten Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderileceği iddia edilen uyuşturucuyla ilgili açıklama
Ekim 10
20:00 2021

Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderileceği iddia edilen yaklaşık 5 tonluk kokainin ele geçirilmesiyle ilgili Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmamıştır. Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder” denildi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderileceği iddia edilen kokainin ele geçirilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamada, Kolombiya’dan konuyla ilgili olarak yardım talep edildiği ancak henüz bu talebin yanıtlanmadığı belirtildi. Narkotik’in açıklamasında, “Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder. Ülkemizde adli soruşturmalara Cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şu şekilde:

Kolombiya’nın Buenaventura Limanı’nda Türkiye’ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili Kolombiya narkotik birimi ile sıkı iş birliğimiz devam etmektedir. Ancak Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmamıştır. Bir hukuk devletinde hukukun kuralları geçerlidir. Ceza hukuku dedikodu üzerine değil delille hareket eder. Ülkemizde adli soruşturmalara Cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedir. Yürütülen adli soruşturmalardaki içerik ve iddiaların kamu davası açılmadan yetkisiz kişilerle paylaşılması ve elde edilen bilgilerin açıklanması, ‘masumiyetin korunması ve ‘soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi’ ilkelerine aykırı olacaktır.