A3 Haber

Skandal itiraf: “Harp okulları mülakatını üç yıl SADAT yaptı”

Skandal itiraf: “Harp okulları mülakatını üç yıl SADAT yaptı”
Ekim 10
21:19 2021

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 3 yıl boyunca SADAT’çıların harp okulu mülakatlarına katıldığı belirtildi. SADAT Kurucusu Adnan Tanrıverdi, iddiayı yalanlamadı, “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” dedi.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Harp Okulları mülakatlarına SADAT’çılar (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) katılmaya başladıkları iddia edildi. SADAT’çıların bu mülakatlara 3 yıl katıldığını yazan Odatv, onların artık bu mülakatlara girmediklerini de savundu.

Sitenin haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarında, Hava Harp Okulu’nda 4, Kara Harp Okulu’nda 5 kişi yer alıyordu. Mülakatlarda, 4 sivile karşı da bir subay bulunuyordu. Mülakatlarda, SADAT ekibinin yer aldığı gündeme gelmişti. Harp okulu mülakatlarında SADAT’çılar artık yer almıyor.

Adnan Tanrıverdi yanıt verdi 

SADAT’çıların mülakatlarda yer verilmemesini SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi değerlendirdi.

Adnan Tanrıverdi yaptığı açıklamada, Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden ayrılmasından sonra SADAT’çıların mülakatlardan alındığı yönündeki iddialara “Tezvirat” karşılığını verdi. Tanrıverdi, SADAT’ın mülakatlarla ilgili olmadığını belirtip “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” diye konuştu.

“Harp okulunda üç yıl görev yaptım” 

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) Başkan Yardımcısı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat da Odatv’nin sorularına yanıt verdi.

Öncelikle SADAT ekibinde olmadığını belirten Gürcan Onat, “SADAT ekibiyle alakam yok. SADAT kurulurken ben de cüzi bir miktar hisse verdim” dedi.

Harp Okulu mülakatlarında görev aldığını açıklayan Onat şunları anlattı: “Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor.”

Saray’dan geri döndü

SADAT, gündemdeki yerini korurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Adnan Tanrıverdi, 2016 yılından 2020 yılına kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Kurul üyesi görevinde bulunmuştu. Bu süre zarfında, SADAT’tan istifa eden Tanrıverdi, yeniden eski görevine döndü.

Sadat Suriye iç savaşında El Kaide terör örgütünün kolu El Nusra’ya gönderdiği silahlarla da gündeme gelmişti. Organize suç örgütü Sedat Peker, kendisinin Suriyeli Türkmenlere gönderdiği yardım tırlarına SADAT’ın silah yerleştirerek El Nusra’ya götürdüğünü iddia etmişti.