A3 Haber

Merkez Bankası’nda kritik görüşme: Kılıçdaroğlu ve Kavcıoğlu’ndan açıklamalar

Merkez Bankası’nda kritik görüşme: Kılıçdaroğlu ve Kavcıoğlu’ndan açıklamalar
Ekim 15
16:28 2021

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere TCMB’ye ziyaret gerçekleştirdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu’na CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke eşlik etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Başkan Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. CHP lideri, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmeyi “yok istediğin gibi at koşturmak” diye duyurmuştu

Kılıçdaroğlu bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu’nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’ndan açıklama

Görüşme sonrası konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Burası bağımsız bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil, dünya için de önemli. Sıcak siyasetin müdahalesini asla istemiyoruz. Bu düşüncemizi sayın başkana ifade ettik. Merkez Bankası’nın iyi bir kültürü var. Bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var, kadronun korunmasını istedik. Her türlü yardımı yapabileceğimizi ilettik.
  • Zam yağmuru arka arkaya geliyor. Önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Hassasiyetlerimizi ifade ettik. Bu ülkede her vatandaşın hakkını, hukukunu savunmak; iktidarın olduğu kadar muhalefetin de görevidir.
  • Türk Lirası, son 1 ayda yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam. Fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor. Bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek. Esnafından, işçisine, işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek.
  • Buradan Erdoğan’a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster.

Kavcıoğlu da Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından konuştu

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından açıklama yaptı. Açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

  • Rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır.
  • Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir.
  • 21 Ekim’deki PPK’de en doğru kararı alacağız.

Dolardaki yükseliş

  • Döviz kuru dünyada da gelişmelerle güçleniyor. Hepsi önemli. Hepsi etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımız sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak. Sabah kendileri aradılar, biz de talebi olumlu bulduk, görüştük.

Görevden almalar

  • (Görevden almalar) Bütün kurumlarda olan bir şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi bir kısmı bizim tercihimiz. Merkez Bankası’nın bütün rakamları, iletişimi açıktır, nettir. Spekülasyonlar Merkez Bankası’na zarar verir. Herkes siyaset yapacaksa başka şeylerin üzerinden yapmaları bu ülkeye daha az zarar verecektir. Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyoruz.

İlgili haberler: