A3 Haber

Yurt sorunu MEB verilerinde ortaya çıktı: İşte 8 milyon öğrenciye düşen yurt sayısı…

Yurt sorunu MEB verilerinde ortaya çıktı: İşte 8 milyon öğrenciye düşen yurt sayısı…

Yurt sorunu MEB verilerinde ortaya çıktı: İşte 8 milyon öğrenciye düşen yurt sayısı…
Ekim 16
16:15 2021

Öğrencilerin fahiş ev ve özel yurt kiralarının yanı sıra KYK yurtlarının sayısının yetersiz olması nedeniyle yaşadığı barınma sorunu MEB verilerine de yansıdı. Verilerde KYK yurtları sayısının yetersizliği bir kez daha gözler önüne serilirken, vakıflara ve derneklere bağlı yurtların sayısının çok daha fazla olması dikkat çekti.

Yüksek kiralar ve yetersiz devlet yurdu sayısı nedeniyle üniversite öğrencilerinin, parklarda kalmaya başlamasıyla süregiden protestolar uzun süredir ülke gündemindeki yerini koruyor.

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, bir milyona yakın yurt kapasitesi olduğunu ve ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapan öğrencilerin yalan söylediklerini iddia etti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020- 2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin istatistiklerine göre ülkede Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı toplam 769 yurt bulunuyor. Ülkede bin 500 öğrenciye yalnız 1 yurt düşüyor ama o kadar kontenjan yok.

Toplam üniversite öğrencisi sayısı ise 8 milyondan fazla. Ayrıca dikkat çeken bir diğer konu ise özel yurtlara ilişkin. Özel yurt sayısı KYK yurdundan fazla. MEB istatistiklerine göre dernek, vakıf, şahıs, kamu, ticari özel, vakıf üniversitesi, üniversite ve diğer tüzel kişiler olarak ayrı ayrı adlandırılan toplam yurt sayısı ise 4 bin 406. Bunların toplam kapasitesi ise 442 bin 245.

İstanbul ve Ankara’nın durumu 

Ülkede uzaktan öğretim ve açık öğretimde okuyanlar da dahil olmak üzere 8 milyon 240 bin 997 üniversite öğrencisi bulunuyor. İstanbul’da 1,2 milyon, Ankara’da ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okuyan toplam 320 bin öğrenci var. 2020-2021 dönemi itibarıyla özel ve devlet yurtlarının ülkedeki toplam kapasitesi 1 milyon 138 bin 79 kişilik. Ülke genelinde toplam 769 Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt bulunuyor. ‘Milli Eğitim İstatistikleri’ne 2020- 2021 eğitim öğretim dönemine ilişkin raporuna göre İstanbul’da 21 devlet yurdu bulunuyor. İstanbul’daki devlet yurtlarının toplam kapasitesi ise 24 bin 651. Buna karşı kentte, 604 özel yurt bulunuyor, kapasitesi ise 94 bin 168.

Ankara’da da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 32 yurdun kapasitesi 27 bin 225. Başkent’teki 58 özel yurt bulunuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER