A3 Haber

Kavala açıklaması nedeniyle Dışişleri’ne çağrılan 10 ülkenin büyükelçilerinden “Türkiye’ye yaptırım” mesajı

Kavala açıklaması nedeniyle Dışişleri’ne çağrılan 10 ülkenin büyükelçilerinden “Türkiye’ye yaptırım” mesajı

Kavala açıklaması nedeniyle Dışişleri’ne çağrılan 10 ülkenin büyükelçilerinden “Türkiye’ye yaptırım” mesajı
Ekim 19
17:28 2021

Dört yıldır tutuklu olan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak bildiriyle hükümete çağrı yapan 10 büyükelçi, çağrıldıkları Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa’dan Türkiye’ye yaptırımların yolda olduğu mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Gezi eylemlerinden sonra sürekli hedef gösterdiği Osman Kavala bin 500 gündür tutuklu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Aralık 2019 tarihinde Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına hükmetmiş, söz konusu tutukluluğun hak ihlali olduğunu açıklamıştı.

Dün ABD, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri ortak açıklamada bulunarak “Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Açıklamaya Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik tepki göstermişti. 10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri’ne çağrılmıştı.

DW Türkçe’den Hilal Köylü’nün aktardığına göre Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin haziranda AİHM’in Kavala ile ilgili kararlarını uygulamaması halinde Türkiye’ye yönelik ihlâl prosedürü başlatacağını hatırlatan büyükelçiler, konseyin bir ay sonra AİHM’e başvuracağını ve Türkiye üzerindeki baskının artırılmasını isteyeceği bilgisini de Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle paylaştı.

Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’nda ağırlayan bakan yardımcısı Faruk Kaymakçı’nın, ortak açıklamadan duyulan rahatsızlığı şu sözlerle dile getirdiği belirtildi: “Davayla ilgili ortak açıklama yöntemi akıllıca değil. Davayı siyasallaştırıyorsunuz. Yürüyen bir yargı sürecine müdahale ediyorsunuz. Kabul edilemez. Sizin de uygulamadığınız AİHM kararları var. Sergilediğiniz tavırla kendinize ve ülkenize karşı olumsuz bir algıya neden oluyorsunuz. Sorumlu hareket etmiyorsunuz.”

DW Türkçe’ye konuşan büyükelçiler Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlâl edildiğini ve Kavala’nın tutukluluğunun hukuk dışı olduğuna ilişkin görüşlerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Büyükelçiler şunları kaydetti: “Biz görevimizi yapıyoruz, yapmayı da sürdüreceğiz. AİHM kararları bağlayıcıdır. Türkiye’ye yükümlülüklerini hatırlatıyoruz. AİHM kararı gereği Kavala serbest bırakılmalı. Türkiye, Kavala’yı neden serbest bırakmadığını açıklamak zorunda. Kavala serbest bırakılmazsa Türkiye’nin ağır yaptırımlarla karşılaşması kaçınılmaz.”

Avrupa Konseyi’nden Ankara’ya ulaşan bilgilere göre Bakanlar Komitesi’nin gündeminde AİHM kararını yerine getirmediği gerekçesiyle Türkiye’yi AİHM’e şikayet etmek de var.

 

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER