A3 Haber

AKP’li vekiller TÜGVA’yı savunmak için sıraya girdi: Rahatsızlık vermeye devam edeceğiz

AKP’li vekiller TÜGVA’yı savunmak için sıraya girdi: Rahatsızlık vermeye devam edeceğiz
Ekim 20
20:14 2021

TBMM Genel Kurulu’nda HDP, TÜGVA’nın araştırılması için önerge verdi. Önergeye ilişkin tartışmalar sırasında AKP’li vekiller TÜGVA’ya sahip çıkma yarışına girdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu ve son günlerde kadrolaşma iddiaları ile gündeme gelen TÜGVA, HDP’nin verdiği araştırma önergesi ile TBMM’de de gündeme geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin “TÜGVA”, CHP’nin ise bütçeden yardım alan vakıfların araştırılması ile grup önerileri görüşüldü. Konuya ilişkin konuşmalar yapılırken, AKP’li vekiller TÜGVA’ya sahip çıkmak için adeta adeta yarışa girdi.

AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk TÜGVA’ya ilişkin, “Rahatsızlık millî ve manevi değerlere sahip gençlik yetiştirmeye çalışanlardan rahatsızlık ama kusura bakmayın rahatsızlık vermeye devam edeceğiz” dedi.

ÇYDD ile TÜGVA’YI karşılaştırdı

AKP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk ise şöyle konuştu:

  • “Hepinizin bildiği gibi, adına kısaca yönetişim dediğimiz, kamu karar ve hizmetlerinin sivil toplum örgütleriyle beraber tüm taraflarca verilmesi ve uygulanmasına dayalı modern yönetim yaklaşımı özellikle kültürel, sosyal ve eğitsel faaliyetlerin sivil toplum örgütleri eliyle görülmesini teşvik etmektedir.
  • Bu anlayış çerçevesinde de merkezi kamuda olsun, belediyelerde olsun birçok faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bunlar bir tanesi de Sayın İmamoğlu’nun Başkanı olduğu dönemde Beylikdüzü’nde yapılmıştır, 5 bin küsur metrekarelik bir alanda dernekler yerleşkesi yapılmış ve bu yerleşke derneklere tahsis edilmiştir, gayet hukukidir, normaldir, itirazımız yok.
  • Burası, Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği’ne tahsisat yapılmıştır, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne tahsisat yapılmış, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği’ne tahsisat yapılmış, yapılsın itirazımız yok; ama kimi belediyelerimiz tarafından TÜGVA gibi millî ve manevi değerlere sahip gençlik yetiştirmekten başka arzusu olmayan STK’lere tahsisat yapılınca kıyamet koparmak…Bunu anlamak mümkün değil.”

İlgili Haberler: