A3 Haber

TSK’nin Suriye, Irak ve Lübnan’da kalmasını öngören tezkereler TBMM’de: CHP ve İYİ Parti’nin oyu ne olacak?

TSK’nin Suriye, Irak ve Lübnan’da kalmasını öngören tezkereler TBMM’de: CHP ve İYİ Parti’nin oyu ne olacak?

TSK’nin Suriye, Irak ve Lübnan’da kalmasını öngören tezkereler TBMM’de: CHP ve İYİ Parti’nin oyu ne olacak?
Ekim 20
14:48 2021

Türk askerinin Irak, Suriye ve Lübnan’da bulunmaya devam etmesini sağlayacak cumhurbaşkanlığı tezkereleri, Meclis Başkanlığı’na gönderildi. İYİ Parti “evet” oyu vereceğini açıklarken, CHP “görüşüp karar vereceğini” duyurdu.

TBMM Başkanlığı’na gönderilen tezkereler, Suriye ve Irak’ta bulunan askerlerin iki, Lübnan’dakilerin ise en az bir yıl daha bu ülkelerde kalmasını öngörüyor.

Irak ve Suriye tezkeresinde, “PKK ve YPG’nin bölücü faaliyete devam ettiği, Türkiye’nin güney sınırındaki gelişme ve çatışma ortamının milli güvenlik açısından risk taşıdığı” belirtildi.

Tezkerede şöyle denildi: “Irak’ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye’de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir. İdlib’de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir.”

Tezkere neleri kapsıyor?

Tezkerenin kapsamı ise şöyle: “Hudut, şümul, miktar ve zamanı cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, bu kuvvetlerin cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için son olarak 7 Ekim 2020 tarihli ve 1266 sayılı TBMM kararı ile 30 Ekim 2021’e kadar uzatılan izin süresinin 30 Ekim 2021’den itibaren 2 yıl uzatılması hususunda gereğini Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca bilgilerinize sunarım.”

Suriye ve Irak tezkerelerine ek olarak TSK’nin Lübnan’da 31 Ekim’den itibaren bir yıl daha kalması istenen tezkere de Meclis’e gitti.

İYİ Parti ve CHP’nin oyu ne olacak?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriye, Irak ve Lübnan’da Türk askerinin görev süresini uzatan tezkerelere “evet” oyu vereceklerini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün CHP’nin Ankara’daki genel merkezinde görüştü, ardından basının sorularını yanıtladı. Akşener tezkere için “Eleştirilerimiz baki kalmak kaydıyla evet oyu vereceğiz” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu ise yetkili organlarında görüşüp karar vereceklerini kaydetti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER