A3 Haber

ODTÜ’de yol projesinin ihalesi imzalandı: Gökçek’in projesi devam ettiriliyor!

ODTÜ’de yol projesinin ihalesi imzalandı: Gökçek’in projesi devam ettiriliyor!

ODTÜ’de yol projesinin ihalesi imzalandı: Gökçek’in projesi devam ettiriliyor!
Ekim 21
22:32 2021

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, ODTÜ’den geçecek yol projesi kapsamında yaptığı ihale sözleşmesi imzalandı. Uzmanlar, projenin “yeşil başkent” söylemleriyle tezat olduğunu ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, ODTÜ’den geçecek 11 km uzunluğundaki Bilkent-İncek Bulvarı projesi kapsamında yaptığı ihale sözleşmesi imzalandı. Meslek odaları, ODTÜ öğrencileri ve çalışanları kampüs bütünlüğünü bozacak Gökçek döneminden kalma projeye karşı çıkıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, süreçte meslek odalarıyla bir görüşme yapılmadığını belirtirken, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ömer Dursunüstün de projenin büyükşehir belediyesinin “yeşil başkent” söylemleriyle tezat olduğunu ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Melih Gökçek döneminde ODTÜ’de binlerce ağacın kesilmesiyle yapılan rant yolunu devam ettirmek için başlattığı projenin ihale sözleşmesi imzalandı. “Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı Yol Yapım İşi” ihalesini, 39 milyon 344 bin TL ile Haslan İnşaat ve Diyarsur İnşaat aldı. İhale sözleşemesine göre sözkonusu yolun bir yılda tamamlanması hedefleniyor. Meslek örgütleri ile ODTÜ öğrencileri ve çalışanları, Ankara’nın trafik sorununu çözmeyeceği, ekolojik yapıya zarar vereceği ve kampüs bütünlüğünün bozularak ranta açılacağı gibi pek çok nedenle projeye karşı çıkıyor. Ayrıca belediye yönetiminin bu kararı meslek odaları ve ODTÜ’lülerle birlikte almaması da tepki çekiyor.

“Gökçek’in yolundan vazgeçilmeli”

Evrensel’den Damla Kırmızıtaş’ın haberine göre, konuya ilişkin konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  “Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir ortak akıl arayışı içerisindeymiş gibi algı yarattı. Fakat süreç içerisinde meslek örgütleriyle bir görüşme yapmadı. Sonuçta ulaşım ana planı yok ve bütüncül bir bakış açısı olmadan kente müdahale yapılmamalı. Büyükşehir Belediyesi’nin, Gökçek politikalarında ısrar etiği bu yoldan acilen vazgeçmelidir. Bundan sonra sürecin nasıl izleyeceğini de göreceğiz” dedi.

“Yeşil başkent söylemi ile yollar tezatlık oluşturuyor”

Yol güzergahında çok az nüfus bulunduğunu söyleyen Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ömer Dursunüstün, “Üst ölçekte de planlanan bir gelişme öngörülmüyor. Ankara’nın bu yolu içeren ulaşım planı yok, dayanağı yok. Yola karşı çıktığımızda buna cevaben Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘plan iptal edilmemiş, biz katılımcıyız’ dedi. AKP ve Gökçek söylemleri üretiliyor. Yapılması gereken şey yola ilişkin bilimsel rapor paylaşılmasıydı. Sadece ODTÜ yolu değil, Atatürk Orman Çiftliği de Gökçek’in çizdiği yollardan. Yıllarca örülen rant ağının eksik kaldığı birkaç parçası… Ankara Büyükşehir Beldiyesi yönetiminin ne yollarla ilgili ne de üst ölçekli planlarla ilgili yeni bir planlama çalışması olmadı. Hepsi Gökçek’in ve yeniden onaylanan planları. Elektrikli otobüs, yeşil başkent söylemleri ile vadiler, verimli araziler ve ormanlara yapılan bu yollar büyük bir tezatlık oluşturuyor” dedi.

Sözleşmenin imzalanmasının Büyükşehir Belediyesi’nin geri adım atmayacağı anlamı taşıdığına dikkat çeken Dursunüstün, meslek örgütleri ve ODTÜ bileşenleriyle sürecin takipçisi olacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER