A3 Haber

Rapçi Murda’nın 10 yıla kadar hapsi istendi

Rapçi Murda’nın 10 yıla kadar hapsi istendi
Ekim 21
18:48 2021

Rap şarkıcısı Murda hakkında, “uyuşturucuyu özendirme” suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla önceki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan “Murda” adıyla bilinen rap şarkıcısı Önder Doğan hakkındaki soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, Murda’nın “Duman”, “Pahalı” ve “Eh Baba” isimli şarkılarında yer alan bazı ifadelerin “Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

“Duman”, “Pahalı” ve “Eh baba” adlı şarkıları uyuşturucuya özendiriyormuş!

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, “Duman”, “Pahalı” ve “Eh baba” isimli şarkılarında yer alan birtakım sözlerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 maddesi uyarınca ‘Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsini talep etti. İddianame kabul edilirse Önder Doğan, önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Havalimanında gözaltına alınmıştı

Hollandalı şarkıcı Murda, önceki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurda giriş yaptıktan sonra hakkındaki yakalama kararı uyarınca gözaltına alınmıştı. Savcılığa çıkarılan Önder Doğan, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Murda savcılığa verdiği ifadesinde, “İki tane ‘Duman’ isimli şarkım var. Türkiye’de söylediğim ‘Duman’ adlı şarkım, suçlamanın olduğu şarkım değil. ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ şarkıları da benim. Hollanda’da yetiştim. Oranın kültürüyle yetiştim. Orada bu maddelerin kullanımı serbest. O yüzden burada böyle olduğunu düşünmedim. Rap şarkıları sokak jargonuna yakındır. Arada çok ince bir nüans vardır. Hiç kimseyi suça özendirmek maksadıyla söylenmiş değildir” demişti.

Öte yandan Önder Doğan’ın hakkında konulan yurtdışı yasağına karşı itirazda bulunduğu da öğrenildi.