A3 Haber

ABD’li 11 kongre üyesinden Biden’a mektup: Türkiye, ABD ve müttefiklerimiz için tehlike

ABD’li 11 kongre üyesinden Biden’a mektup: Türkiye, ABD ve müttefiklerimiz için tehlike

ABD’li 11 kongre üyesinden Biden’a mektup: Türkiye, ABD ve müttefiklerimiz için tehlike
Ekim 26
23:05 2021

ABD’li 11 kongre üyesi ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye hakkında bir mektup gönderdi. Kongre üyelerinin, Biden’a gönderdikleri mektupta, Türkiye’nin ABD ve müttefikleri için tehlike arz ettiği belirtilerek, F-16’ların satışının gerçekleşmemesi gerektiği bildirildi. Mektupta, “F-35’ler S400’den dolayı verilmedi” ifadeleri de yer aldı.

NTV muhabiri Hüseyin Günay ABD’li 11 kongre üyesinin ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdiği bilgisini paylaştı.

Hüseyin Günay sosyal medya adresinden şu açıklamayı yaptı: “ABD’li 11 Kongre üyesi Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdi: Türkiye’ye F-16 satılmamalı, yönetim satışı onaylarsa Kongre bloklar, F-35’ler S400’den dolayı verilmedi, Türkiye, ABD ve müttefiklerimiz için tehlike.”

“Ulusal güvenliğimizi tehlikeye atamayız”

Günay’ın paylaşımında yer alan mektupta Türkiye’nin 40 adet F-16 uçağı ile sekiz uçağın iyileştirmesi için kit satın almak istediği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten kongre üyeleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin Eylül’de yeni bir S-400 hava savunma sistemini satın alabileceğine dair yaptığı açıklamayı anımsatarak, “ABD yapımı bir uçağı, düşman gibi davranmaya devam eden bir anlaşma müttefikine göndererek ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmayı göze alamayız” ifadesini kullandı.

Mektupta, Ankara’nın S-400 sistemini satın almasının ardından Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığı belirtildi. ABD’de her iki iki parti tarafından desteklenen ve Biden yönetiminde de devam eden söz konusu kararın, F-35 sisteminin Türkiye tarafından riske atılmasını engellediği ifade edildi.

Türkiye’nin F-35 uçakları için 1.4 milyar dolar ödediği yönündeki haberlerin anımsatıldığı mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, nakit F-35 sevkiyatı, yeni F-16 savaş uçakları veya mevcut F-16 uçaklarının filosu için modernizasyon kitleri şeklinde tazminat istediği ifade edildi.

Mektupta “Bu planların ilerlemesi durumunda Kongre’nin bu tür ihracatı engellemek için birlikte duracağından emin olsak da; ABD şu anda Türkiye hükümetine herhangi bir gelişmiş askeri teçhizatı transfer etmeyi göze alamaz” ifadelerine yer verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER